F1, WRC, DTM … co konkurencja jest najlepszy samochód?

Samochodów wyścigowych, dogłębneSamochodów wyścigowych, dogłębneSamochodów wyścigowych, dogłębneSamochodów wyścigowych, dogłębne

-muchísima- istnieje życie poza Formuły 1, który stał się głównym celem wyścigowy mediów w Europie. czy wyścigów samochody (Wzór E, GP2, World Series, Indy Cars, F1, ...) w samochodów rajdowych (WRC, ERC, mistrzostwa krajowe i regionalne, ...) lub Obwód samochód (DTM, GT3, WTCC, Rallycross, Nascar, ...).

Wszystkie wyścigi samochodowe zasługują na uwagę przez Ogromna różnorodność marek, samochody, mechanicznych lub pneumatycznych zaangażowanych typów. Te meteory pokazują poziom wydajności, że samochody drogowe trudno dotrzeć, chyba że przypadkiem supercar. Aerodynamika, moc i lekkość Istnieją trzy wspólne elementy we wszystkich meteorów osiągnięcia zarysowania tysięczne okrążenie.

Jak oni dostać w każdej kategorii? Patrzymy na sześciu najważniejszych kategoriach dzisiaj: MŚ w Formuły 1, Rally, Touring Car, Opór i Rallycross oraz niemiecki Mistrzostwa Samochodów Turystycznych (DTM).

* Formuła 1: Ferrari F14-T.

Ferrari F14-T

Formuła 1 jest ostatecznym wyrazem światowego motorsportu, kategoria, do której każdy pilot (lub większość) pochodzą marzył jako dziecko. Obecne samochody F1 przeszły znaczącą zmianę w 2014 roku z Zwrot turbo mechaniczny, teraz hybrydowy, przechodząc od atmosferycznego do turbo V8 nowy V6. Ferrari, Mercedes, McLaren, Lotus, Renault, Ford, Honda, Jaguar, ... to tylko niektóre z marek, które były lub są nadal obecne w Formule 1.

- mechaniczne: Benzynowy silnik z turbodoładowaniem 1,6 litra + ERS (MGU-K i MGU-h)

- Moc (w przybliżeniu): 160 KM 600 KM +

- Przyspieszenie 0-100 km / h (w przybliżeniu): 2,10 sekundy.

* Plus punkt: aerodynamiczne jak żaden inny samochód wyścigowy.

* Słaby punkt: wrażliwe na dotyk na każdym torze.

* World Rally: Volkswagen Polo WRC.

Volkswagen Polo WRC

Jeśli Formuła 1 jest na szczycie samochodów konkurencji, WRC to co w świecie rajdów. Walka z czasem, jest czysta i silnej konkurencji na drogach, które są szczególnie blisko do szybkiego przejścia samochodów. obecnie Citroën z DS3, Volkswagen z Polo, bród z Fiesty i Hyundai z i20 są producenci zaangażowani w największym show rajdach planetę.

- mechaniczne: Silnik benzynowy turbo o pojemności 1,6 litra.

- moc: 300 KM.

- Przyspieszenie 0-100 km / h (w przybliżeniu): 3 sekundy.

* Plus punkt: Uniwersalność spotkać wszystkie rodzaje terenu (asfaltu, brudem, śnieg, lód ...).

* Słaby punkt: wysokie koszty one wiązać.

* World Touring Car: Citroën C-Elysée WTCC.

Citroen C Elysée wtcc

Podobnie jak w przypadku samochodów rajdowych, samochody biorące udział w WTCC utrzymać jak tramwajach estetyki z których wywodzą. Tak, „walki” są obiegu na całym świecie. W tym roku mistrzostwa została ożywiona z przybyciem Citroën i C-Elysée, chociaż są zdecydowanie. proca i LADA są pozostałe dwa producentów zaangażowanych w WTCC dzisiaj.

- mechaniczne: Silnik benzynowy turbo o pojemności 1,6 litra.

- moc: 380 KM.

- Przyspieszenie 0-100 km / h (w przybliżeniu): N.D.

* Plus punkt: agresywny wygląd samochodów.

* Słaby punkt: stanowiącą przedni napęd na koła pojazdów pozostaje spektakularne.

* Świat Kondycja: Toyota TS040 Hybrid LMP1.

Toyota TS040 Hybrid LMP1

Dzisiaj samochody najwyższej kategorii Świata Endurance (WEC), The LMP1 są najbardziej rozwinięty w miarę technologia jest zaniepokojony. Rozporządzenie pozwala na rozwój inna hybryda mechaniczny, u producenta. Zatem trzy zaangażowany -Audi, Porsche i Toyota- trzy różne rozwiązania: TURBODIESEL turbodoładowaniem benzyny i gaz atmosferyczny odpowiednio. Jak F1, jego aerodynamiczny kształt warunkiem studiował nich bardzo szybki jedną krzywą stopniową.

- mechaniczne: V8 3,7 gaz atmosferyczny połączony z przednią osią silnika generatora z osią przednią i silnik-generator połączony z przekładnią.

- Moc (w przybliżeniu): 520 KM + 420 KM.

- Przyspieszenie 0-100 km / h: N.D.

* Plus punkt: najbardziej rozwinięte technologicznie i wysoce wydajne.

* Słaby punkt: niezawodność musi być bardzo wysoka, aby wytrzymać długie przejazdy muszą sprostać.

Global Rallycross: Ford Fiesta ST Supercar.

Ford Fiesta ST Supercar

Może Świat Rallycross jest najmniej znany już od mistrzostwa, choć dyscyplina dawna obchodzone, to nie było do roku 2014, kiedy to został wydany jako mistrzostwach FIA. Głównym kategoria nazywa supercar i składa się on podobny do rajdu samochodów, ale z turbodoładowaniem 2,0 litra 600 KM. konkurować Zamknięty obwód asfaltu i żwiru, a przyspieszenie od 0 do 100 km / hw czasie krótszym niż 2 sekundy. Ford Fiesta, Citroën DS3, Peugeot 208, Audi A1 i Volkswagen Polo uczestniczyć w tej kategorii Świat Rallycross.

- mechaniczne: Silnik benzynowy 2,0 litra Turbo.

- moc: 600 KM.

- Przyspieszenie 0-100 km / h (w przybliżeniu): 1,9 sekundy.

* Plus punkt: przyspieszenie, brutalny dla samochodu.

* Słaby punkt: obciążeniem mechanicznym jest wysoki i bardzo delikatna i ekstrahuje 600 KM silnik zaledwie dwóch litrów objętości.

* DTM: Audi RS5 DTM.

Audi RS5 DTM

Chociaż nie mistrzostwach FIA, DTM jest oceniane jako wyścigi samochodowe mistrzostwa najbardziej spektakularnych i ważnych obwodu Europejskiej. Zdecydowana większość wyścigów odbywa się na niemieckiej ziemi, ale również odwiedzić inne kraje takie jak Rosja, Węgier, Holandii czy Austrii. Cała trójka niemieckich marek premium (Audi, BMW i Mercedes) Star z bardzo potężne samochody wyścigowe coupe sedan podobne do ich wizerunku i wiele z jej wspólnych części podwozia, zapewniając bardzo obcisłe wyścigi.

- mechaniczne: wolnossący silnik benzynowy V8.

- Moc (w przybliżeniu): 460 KM.

- Przyspieszenie 0-100 km / h (w przybliżeniu): 3 sekundy.

* Plus punkt: Wyjście daleko docisku i zakrętach jest bardzo szybki, oprócz tego, że bardzo silny.

* Słaby punkt: bardzo mały wybór konkurencyjnych modeli, obecnie ma tylko trzy marki.