Więc będzie testować nowy zderzeniowych Euro NCAP

Więc będzie testować nowy zderzeniowych Euro NCAP

Od momentu powstania w 1997 roku, Euro NCAP jest katalizator z najbardziej znaczących postępów w zakresie bezpieczeństwa samochodowego. Zderzeniowe protokoły badań i oceny, stale się rozwija, zapewniły konsumentom wiedzy niezbędnej do pomoże Ci wybrać przy zakupie pojazdu w oparciu o ich bezpieczeństwo.

teraz, Euro NCAP opublikowała swój plan na rok 2025, z autonomicznej jazdy i nowych technologii, które zawierają standardowe modele jako główne czynniki, które mają być oceniane. dokument zawiera pierwszy rozwoju technologicznego i zmian w mobilności który to zaczynają doświadczać przemysł motoryzacyjny, więc agencja postawiła sobie za cel, aby zapewnić „przejrzystość i zaufanie” do konsumentów.

Aby to zrobić, Euro NCAP podkreślił, że ważne będzie dasz poznać zalety autonomicznej jazdy, przy zachowaniu pełnej funkcjonalności. Niezależna europejska agencja podkreśliła, że ​​będzie wyzwaniem dla producentów pojazdów tak, że oferują one w swoich samochodach, od wszystkich segmentach i we wszystkich krajach najlepszej możliwej technologii.

Mapa drogowa Euro NCAP

Przewodnicząca Rady Pierre Castaing, powiedział, że oceny otrzymane w testach bezpieczeństwa pojazdów są „kluczowe znaczenie” dla konsumentów przy podejmowaniu decyzji o zakupie, tak, że „niezbędna” Rola Euro NCAP będzie zapewnić „jasny i bezstronny” instrukcji na nowe technologie i coraz bardziej zautomatyzowane.

Ze swej strony, sekretarz generalny Euro NCAP Michiel van Ratingen, wyjaśnił, że potencjalne korzyści w zakresie bezpieczeństwa autonomiczny napędowy Są to „ogromny”. "Jeśli uda nam się wyeliminować błędy ludzkie, musimy zobaczyć, co sprowadza się do liczby ofiar droga, chociaż istnieje wiele oczekiwań i nieporozumień o świecie, w którym samochody mogą jechać sami. " „Naszym zadaniem będzie zapewniają jasne dla konsumentów na poziomie autonomicznym prowadzenie samochodu i jego informacje dotyczące bezpieczeństwa. Lada wyzwaniem, ale niezbędne. "

Jeśli chodzi o protokoły, Euro NCAP ogłosił, że rozpocznie oceny po raz pierwszy nowy poziom bezpieczeństwa w której trzeci odzysku, ekstrakcja i bezpieczeństwa od 2020 i wykrywanie obecności dzieci od 2022 są włączone.

W odniesieniu do poziomu podstawowego, organizm zacznie Badanie monitoring kierowca 2020; automatyczne wykrywanie awaryjnego 2020 i 2022; autonomiczny układ hamulcowy w 2020 i 2022 roku, a Wymiana danych pomiędzy pojazdami i infrastrukturą w 2024 r.

I wreszcie, na poziomie średnim, Euro NCAP wprowadzi ochronę kręgów szyjnych w 2020 i pieszego i bezpieczeństwo rowerzysty w 2022 roku.