Speeders, egzamin

progi zwalniające i reduktory prędkości, egzaminprogi zwalniające i reduktory prędkości, egzaminprogi zwalniające i reduktory prędkości, egzaminprogi zwalniające i reduktory prędkości, egzamin

Zmuszając jeździć zmniejszona prędkość oraz utrzymanie specjalnego uwaga do jazdy; Te dwa są główne powody, dla których są one umieszczone Speeders na drodze. Od 2010 roku ustawa została przyjęta we wrześniu 2008 roku, ale moratorium od dwóch lat dała różne administracje adecuasen tych elementów, zarówno ścigaczy i poprzeczne pasy ostrzegawcze zainstalowane na autostradach państwa musi być zgodna z o rząd Ministerstwo Rozwoju.


Co mówi prawo o tym?

W praktyce, Nie wszyscy przestrzegać prawa, zwłaszcza umieszczone w Brak dróg krajowych, zależny gmin. Właśnie się tam są te, które powodują najwięcej kontrowersji, ponieważ konsystorz mówią, że trzeba złożyć z przepisami Ministerstwa Robót Publicznych, chociaż różne grupy, w tym Stowarzyszenia Architektów i stowarzyszeń samochodowych twierdzą inaczej. Wśród tych ostatnich Europejskie Kierowcy Associates (AEA) jest najbardziej mściwa i ostry o nim. „Zgodnie z artykułem 5 ogólnych zasad ruchu drogowego, być uznane za przeszkody na drodze stłuczki na przejściach dla pieszych i zespołów poprzecznych, które nie są zgodne z podstawowymi przepisami ustanowionymi w tym celu przez Ministerstwo Robót Publicznych. Dlatego, zgodnie z tym artykułem, gminy mają także wpływ tych przepisów, „my wyjaśnić z AEA.


Spowolnić ...

Speeders realizować kierowca utrzymać prędkość zmniejszony ruch wzdłuż niektórych odcinków i ostrzec o potrzebie niektórych działań zapobiegawczych. Urządzenia te umieszcza się na powierzchni tocznej i są sklasyfikowane zgodnie z ich geometrią, jak trapezowym przekroju chodnika lub podniesionej i okrągłym przekroju poprzecznym lub garb segmentu wykonany w miejscu albo prefabrykowanego.


dystans pomiędzy kolejnymi Speeders powinna wynosić od 50 i 200 metrów, chociaż nie przekraczającej poszukiwania 150 m. Nie być zainstalowane poza uzasadnieniem technicznym, na odcinkach sieci ma rozważenie skrzyżowania. Ponadto, przejście Musisz spotkać wymagania:

- mają długość większa niż 200 m i / lub mniej niż pięć procent nachylenie.

- Nie znajdować się na moście lub w tunelu.

- mieć mniej niż dwa pasy, o ile nie jest w żaden sposób średni franqueable rozdzielania.

- mają Średni dobowy ruch (ADT) mniejszej niż 5,000 pojazduS lub pik intensywności w funkcji czasu poniżej 300 pojazdów na godzinę.

- To nie powinno być w pobliżu skrzyżowaniaW tym przypadku zmniejszenie dupę typu nie zostaną umieszczone, aby uniknąć nieporozumień z przejścia dla pieszych i mogą być wykorzystywane tylko reduktory trapezowe i ilekroć tam przejść dla pieszych.

RODZAJE zmniejszenie prędkości

1. Przejściu sobreelevado (reduktor trapezowy)

Składa się z podniesiony obszar, że nie musi mieć więcej niż 10 centymetrów chociaż jeden centymetr lub itd tego środka i dwie pochylnie mogą, każdy o długości od 1 do 2,5 m, w zależności od maksymalnej prędkości, która może krążyć. Długość uniesionej dziedzinie powinno być 4 metrów, ale wolno 20 centymetrów lub tak, że środek, a w wyjątkowych przypadkach do co najmniej 2,5 metrów. Jego sygnał pomalowane poprzeczne paski o szerokości 50 cm i separacji, trwający na rampach i wyjściem do połowy długości.

Wszystkie speeders muszą mieć oświetlenie nocne. W przypadku gdy na całym odcinku, gdzie się one znajdują, należy zauważyć, na przejściach dla pieszych.

Speeders, egzamin

2. garb wytwarzane in situ

mają Przekrój kołowy odcinek. Jego wysokość powinna być 6 centymetrów wynosi 1 cm lub tak, że pozwala na jego długości działania, a 4 m na 20 centymetr lub SO tego środka. Jeśli chodzi o jego objawów, są one przedstawiane z białych trójkątów ze strony rosnącej garbu.

3. Reduktor prefabrykowane

Zalecane wymiary tych elementów różnić w zależności od maksymalna prędkość. Jeśli ta wynosi 50 km / h, długość powinna wynosić 60 cm i wysokości 3 cm. W wyjątkowych przypadkach działa lub wewnętrzne przestrzenie o ograniczonej mniejsza niż 50 km / h Prędkość długość prefabrykowanych reduktorów może wynosić od 60 do 120 cm i wysokości od 5 do 7 cm.

Speeders, egzamin

4. alert zespół poprzeczny

jego maksymalna wysokość, lub głębokość, nie powinno być niż 10 milimetrów. Tabele jego profil wzdłużnym trapezoidalny lub przynajmniej ma zaokrągloną krawędź natarcia. Muszą obejmować całą szerokość jezdni, z wyjątkiem przypadków, w których istnieje fizyczne rozdzielenie kierunków ruchu, wyprzedzanie jest zabronione lub uznane nieprawdopodobną inwazja kierunek przeciwny dobrowolne, aby uniknąć prowadzenia nad nimi. Ogólnie rzecz biorąc, nie rozciąga się na ramionach.

Powinny one mieć szerokość 50 cm, choć może mieć co najmniej 25 centymetrów. W ogóle, poprzeczne pasy alert składa się trójkami. Ten typ narzędzi powinien być również zaopatrzone w znak ograniczenia prędkości.


Ograniczenie prędkości może być wybrany z trzech rodzajów sygnałów pionowej, indywidualnie lub wspólnie
w żadnym przypadku nie może przekraczać 50 km / h, Ostrzeżenie ramię i niebezpieczeństwa w miejscu uczęszczanym przez pieszych.