Rodzaje kabrioletów i sufitów

Rodzaje kabrioletów i sufitówRodzaje kabrioletów i sufitówRodzaje kabrioletów i sufitówRodzaje kabrioletów i sufitów

Odkryte samochody stała się opcja, we wzorze jazdy czuć inaczej, większa swoboda cieszyć jazdy. Na pierwszych samochodów chodzić, która przekształciła się terenówki z bardziej sztywnej struktury zapewnienie poderles jeszcze bardziej sportowa wydajność. Konstrukcja podwozia pozwoliło zarówno kabrioletów jak roadsterów Sztywność powierza zachowanie prawie jak samochód z zamkniętym korpusie Ochrona i bezpieczeństwo niezwykłe z kokardkami.

Ewolucja jest również kształtowanie materiały osłonek tkaniny, silniejsze i nadawał się do wyodrębnienia, z różnych warstw. A przede wszystkim z pojawieniem przegubowe hardtops, bardziej praktyczny, choć nie podoba purystów. Ale czuć trochę dawkę tej swobody w konwencjonalnych samochodów do pracy przymusowej lub wyjazdów rodzinnych, wykonalne lub panoramiczne dachy są coraz bardziej atrakcyjną opcją.

Są tam typy

hardtop articulable

Ford Focus CCPeugeot Eclipse, w latach 30., Był to pierwszy model obejmują składany hardtop stać cabrio, prekursorem dzisiaj krokwiowo-coupé, coraz powszechniejszy mody. Są one wolniej, aby otworzyć iz dachu złożeniu zajmują więcej przestrzeni bagażnika, ale jego izolacja jest lepsza, Są zawsze elektryczny i mniej konserwacji.

Przykłady: (Mercedes SL i SLK, BMW serii 4 Cabrio i Z4, Renault Megane CC, Volkswagen Eos ...).

Z dachem tkaniny

Audi S3 cabriolet konwencjonalny krokwi używany kaptury płócienne, kiedykolwiek lepsza izolacja z kilkoma warstwami i szereg wyższych kolorów. Na początku wszyscy byli instrukcja, ale obecnie większość z nich jest napęd elektryczny od wewnątrz. Są takie marki jak Audi, po zrozumieniu, że musi mieć cabrio tkaniny dach, aby utrzymać jej istotę, zwłaszcza terenówki.

Przykłady: Audi A3 i A5, BMW serii 6, Opel Astra i VW Golf i Beetle Cabriolet lub warianty roadster z sportier modeli na rynku jako Jaguar F-Type, Porsche 911 czy Aston Martin Vantage.

typu Targa

Porsche 911 TargaSztywna konstrukcja ciała, ale do całkowitej otwieranym dachem demontażu i przechowywania wymiennych części. Zazwyczaj jest podzielona na dwie części:, tak że mogą być napędzane tylko z jednym elementem, który umieszczany. Porsche 911 odzyskała wersję Targa, który może przechowywać dach automatycznie.

Przykłady: 911, Chevrolet Corvette.

szyberdach

Fiat 500 cabrioZwijany lub składany płótno, a także arkusze w niektórych przypadkach, takich jak Citroen Pluriel. zaznacz etap pośredni przed zamienny, z wyższym niż konwencjonalne powierzchni dachu, składającego. Fiat 500 oferuje remake oryginalnego modelu, zautomatyzowane działanie.

Przykłady: Fiat Abarth 500 i 500, DS3 lub Citroen C1.

solares

szyberdachMała prostokątny otwór w dachu pokryte szkłem lub struktury w kolorze ciała, co Otwiera to od wewnątrz trybie ręcznym lub elektrycznym. Zaproponowali przez wiele lat, bo właśnie one wpływają na sztywność ciała i Nie wywołuje skręcanie, które mają wpływ na zachowanie samochód. Prawie wszystkie marki mają one dostępne dla niektórych modeli jego zakresu.

panoramiczny

panoramiczny dachStałe, składane lub mieszane. Sztywność konstrukcji podwozia pozwoliło na wykorzystanie Bardzo szerokie powierzchnie szklane na dachu. Te podzielono umożliwić otwarcie elektrycznie. aż do teraz dolna ruchoma zasłona pod szkłem niezależnie od siebie, które usuwa wymiar wysokość przestrzeni przedział pasażerski. Citroën C4 Cactus debuts szklankę szczególnych zapobiega przechodzeniu promieniowania ultrafioletowego, pomijając kurtynę.