Volkswagen skandal: co stało się rok później?

Emisje skandal Volkswagen, jak wygląda sytuacja?Emisje skandal Volkswagen, jak wygląda sytuacja?Emisje skandal Volkswagen, jak wygląda sytuacja?Emisje skandal Volkswagen, jak wygląda sytuacja?

700.000 samochody były lub są dotknięte w naszym kraju za nieprawidłowości w jej systemie zarządzania Gazy NOx (tlenków azotu). Jak pisaliśmy Źródła Grupa Volkswagen, niektóre z nich, którzy jechał EA 189 silnik 2.0 TDI są naprawiane od lutego 2016. Następnym krokiem stanie rozwiązać problemów w silniki EA189 1,2 TDi i KBA, niemiecka agencja, która napędza „zgody” z rozwiązań tak, że nigdy nie będzie żadnego problemu, biorąc pod uwagę Zielone światło w połowie sierpnia do oprogramowania modyfikującego specyficzne dla tych silników Diesla przestrzegania prawa dotyczącego emisji. Teraz praca zaczyna się od tych znaków towarowych w celu identyfikacji wszystkich jednostek dotkniętych DGT i kontakt z klientami za pośrednictwem poczty. Przed końcem września lub na początku października nie osiągnie pierwsze listy do klientów Seat Ibiza i Volkswagen Polo.

Rozwiązanie to jest dłuższe i bardziej skomplikowane w przypadku silnika 1.6 TDI 189 EA. KBA jeszcze nie certyfikowany nod do rozwiązania zaproponowanego przez Volkswagena i przejazdem retuszowania oprogramowania, ale również zawierające ssaniu stabilizatora że zmniejsza turbulencje dodawania paliwa do generowania prawidłowych emisji NOx. w Volkswagen spodziewać się uwierzytelniony rozwiązanie i testowane przez KBA dla tego silnika 1,6 TDI 189 EA przed końcem roku. Interwencja ta wiązałoby się Wpis warsztacie godzinę całkowitego rozwiązania problemu, bez kosztów dla użytkownika.

Volkswagen skandal, co stało się rok późniejVolkswagen skandal: jakie samochody zostały już naprawione?

Od lutego 2016 roku, piętnaście modeli koncernu Volkswagen otrzymali aktualizację oprogramowania wymaganego do spełnienia oficjalne dane zatwierdzone w sposób legalny dla silnika EA189 2.0 TDi. Audi A3, A4, A5, A6 i Q5, Volkswagen Amarok, Passat, CC, Tiguan, Golf, Jetta, Scirocco, Touran i Caddy, Skoda Superb i Octavia i Seat Exeo, Leon, Altea i Ibiza który stał w tym czasie silnik dotknięte zostały one kontaktować przez DGT zaproponować krok po warsztacie i pozostawiając problem rozwiązany w ciągu pół godziny bez kosztów dla użytkownika.

Volkswagen skandal: Müller i inne kierownictwoVolkswagen skandal: jaki jest problem prawny w naszym kraju?

Sprawa otwarta przez Audiencia Nacional przeciwko dominującej Grupy Volkswagen AG, jako producent silników, trwają natomiast gdy nastąpił trzy orzeczenia sądowe -Torrelavega, Zaragoza i Valencia dawanie rozumować grupy Volkswagen przeciwko klientów indywidualnych Są dochodzenia odszkodowania. Sprawa USA różni się od hiszpańskiego przez różne ustawodawstwa od Granice US NOx są znacznie ostrzejsze niż w Europie -30 mg / km w porównaniu do 180 mg / km mamy na naszym kontynencie i „Europejskie” rozwiązania nie służą do osiągnięcia tych limitów, co prowadzi do większej liczby badań, więcej czasu, aby odnaleźć właściwą drogę i wyższe koszty napraw. Ponadto, Mechaniczny Diesel jest jeszcze trochę obecność w Stanach Zjednoczonych, będą one karane jego wartość rezydualną coś, co nie miało miejsca w Europie, która doprowadziła Volkswagen oferować użytkownikom wykup swoich samochodów na rynku amerykańskim, a nawet otrzymał jakieś błogosławieństwo sądowej, tak połowa amerykańskich klientów z silnikiem wysokoprężnym nieregularnych w tym kraju zdecydowało się skorzystać z tego wykupu.

W każdym razie, jak my nadal wykazują źródła Volkswagen Group, KBA upoważnienie do wprowadzenia zmian Do tej pory tylko retusz Software występuje po ustali, że zatwierdzenie spełnione są cele dotyczące emisji i nie ma wpływu na takie elementy, jak konsumpcji i mocy dostępnej.

Naprawy w Europie: Aktualności

Datą 7 września, samochody dotkniętych w Europie mają już rozwiązanie naprawy o 50 procent.