Najcichszych samochodów w tej chwili

Mniej hałaśliwe samochody tej chwiliMniej hałaśliwe samochody tej chwiliMniej hałaśliwe samochody tej chwiliMniej hałaśliwe samochody tej chwili

Ruch jest dzień i noc, głównym źródłem zanieczyszczenia hałasem w miastach Hiszpański, a wraz z innymi hałaśliwych czynności, powoduje dziewięć milionów ludzi jest narażonych na hałas, który znacznie przekracza limit ustalony przez WHO (Światową Organizację Zdrowia). Tłumaczy się stały wzrost liczby pojazdów oraz kilometrów dróg. Ale obniżyć natężenie ruchu nie jest łatwe. Aby dać wyobrażenie: zmniejszenia hałasu ruchu samochodowego o 3 dB, by zmniejszyć połowę ruchu; do wygrania pięć decybeli, cyrkulacja będzie podzielony przez trzy, natomiast, jeśli chcemy zmniejszyć hałas ruchu 10 decybeli (szeptem normalnego oddychania, miękkie ślady), powinna ona zostać zmniejszona do jednej dziesiątej.

Producenci samochodów nie są związane z problemem hałasu i od początkowej fazie projektowania pojazdu pracy w celu zmniejszenia decybeli, zarówno na zewnątrz i wobec przebywających wewnątrz. źródła hałasu mogą być zewnętrzne-powietrze i kontakt z Calzada i wewnętrznych -vibraciones mechanicznych, odgazowanie ... -.

Aby uniknąć tych odgłosów, lub zmniejszyć, tak dalece jak to możliwe, to rozwiązanie ma działać od samego początku, co cichsze silniki i przekładnie. Następnie są one wykorzystywane materiały, które filtr i hermetyzacji dźwięk silnika. To jednak powoduje wzrost masy pojazdu, a wpływ na zużycie paliwa.

więcej "muditos"

Spośród wszystkich samochodów, które przeszły przez nasze Centrum Technicznego i są obecnie w produkcji, stworzyliśmy ranking z tych Modele głośności emitować mniej niż 120 km / h. W tym celu podjęliśmy jako odniesienie hałas jest postrzegany w przednich i tylnych foteli podczas jazdy ze stałą prędkością 120 km / h, przedstawiciel wartość jakości pojazdu. Średnia liczba może być umieszczony na 68 decybeli. Na wycieczkę, wartość 73 dB można uznać za akceptowalne dla pasażerów komfortu. Przekroczyła tę liczbę, możemy opisać jako bardzo irytujące podróżować z taką prędkością przez wiele kilometrów.

znak

model

decybeli

jaguar

XJ 3.0L S / C 340 Portfel SWB AWD 4p Aut.

64,2

Lexus

LS 600h L HYBRID 5,0 445 4p S / S

64,4

Audi

A8 3,0 Quattro TDI 4p czysty olej napędowy 258 końcówki.

64,5

Lancia

Thema 3.0 Multijet 190 Platinum 4p Aut.

64,7

Lexus

299 RX 450h 3.5 Hybrid Plus 5p

65,3

Audi

A6 3,0 TDI 204 Quattro S tronic 5p

65,4

BMW

Serii 5 ActiveHybrid 5340 4p Aut.

65,5

BMW

6 Seria Gran Coupe 640D Aut 313 4p.

65,6

BMW

Seria 5 M550d aut. 381 xDrive 4p Aut.

65,8

Mercedes-Benz

M 350 258 BT 5p 4Matic 7G-Tronic

65,9

cichsze opony

Koła mają poważny wpływ na hałas pojazdu. Ten hałas jest spowodowany głównie kontaktu opony z nawierzchnią. W samochodzie, jadącego z prędkością 30 km / h, o 30 procent emitowanego hałasu pochodzi z kontaktu opony z nawierzchnią, przy prędkości 130 km / h, udział hałasu kół wynosi 90 procent. Od 1980 roku, hałasu emitowanego przez opony turystyki poprawiła maksymalnie pięć decybeli.

Poziom hałasu z zewnątrz opony są podzielone na trzy grupy i są mierzone w decybelach (dB).

1 czarna fala dźwiękowa: chyba bardziej restrykcyjne przyszła granica Europejskiej 3dB.

2 czarne fale dźwiękowe: zgodna z przyszłą granicę Europejskiej.

3 czarne fale dźwiękowe: zgodna z aktualnym limitem Europejskiej.

Milczenie jest walcowany

Producenci asfaltu również skierować swoje wysiłki w celu poprawy nawierzchni. I to, że pojazd porusza się po drodze wykonana z gładkiego asfaltu emituje ten sam hałas jak dziesięć pojazdów dokonywania konwencjonalną drogą asfaltową. Zastosowanie porowatej nawierzchni asfaltowej na ulicach i drogach zmniejsza hałas produkowany przez tarcie opony z drogą, tłumienie hałasu wytwarzanego przez napęd i obniża poziom hałasu w zakresie od 4 do 6 dB.