Automatycznej skrzyni biegów ZF ośmiobiegowej dodatkowo zmniejsza zużycie

Automatycznej skrzyni biegów ZF ośmiobiegowej dodatkowo zmniejsza zużycie

Ta nowa automatyczna skrzynia biegów, którego seryjna produkcja już się rozpoczęła, ma zmniejszony pobór aż do 3 procent, i emisji CO2, która towarzyszy większa łatwość użytkowania i poprawie dynamiki jazdy.

ZF wyjaśnia w notatce, że ten nowy rozwój oferuje liczne postępy, nawet dalsze zmniejszenie momentu oporu i wibracje Największy skok między biegami.

Nowa automatyczna skrzynia biegów ZF 8HP trafi do innych modeli BMW i będzie on używany przez innych producentów samochodów na całym świecie.

Ta nowa ZF 8HP automatyczna skrzynia biegów, którego pierwsza generacja była produkowana od 2009 roku, Został on uruchomiony w BMW 520d w lipcu tego roku. Jest to Model 8HP50, przygotowany dla silników z momentem obrotowym do 500 Nm, ponieważ nawet dla mocniejszych silników, aż do 750 Nm, ZF 8HP75 zapewnia wariant.

ZF wyjaśnia, że ​​w silnikach spalinowych Istnieją dwa sposoby kontynuować do osiągnięcia zgodności z coraz bardziej rygorystycznymi redukcji emisji CO2 bez redukcji momentu obrotowego i mocy: 'Downsizing', Silniki o mniejszej liczbie cylindrów i mniejszej objętości roboczej, ale i z doładowaniem 'Downspeeding' lub zmniejszając prędkość obrotową silnika, osiągając maksymalny moment obrotowy przy niższych obrotach.

zmniejszenie obrotów Silnik wymaga skrzynie biegów z wyższych skoków między biegów, ZF więc w nowej 8HP, wzrosła 7,0 do 7,8 przebija nowych gier zoptymalizowanych narzędzi.

„Teraz właśnie ta koncepcja zmniejsza obrotów na minutę w ciągu około 50 w każdym z marszów, a nawet niskie zużycie 1 procent ', wyjaśnia Jürgen Greiner, dyrektor Rozwoju biegów ZF samochodu osobowego.

Dodatkowo inżynierowie ZF Udało im się dalszego zmniejszenia strat wewnętrznych transmisji przez inną rozwarstwienie: zintegrowany łopatek elementów przełączników sprężyny zapewniają, że elementy do przesuwania są całkowicie otwarte, a tym samym zredukować moment oporu, tak że w tej nowej generacji Strata została zmniejszona o dwie trzecie, Greiner podkreśla.

Nowością Minimalizuje chwil wolnych marszach, dzięki zmniejszeniu prędkości i gdy pojazd jest całkowicie zatrzymany całkowicie otwarty jeden z sideł. Ponadto, To zmniejszone ciśnienie z pompy olejowej przekładni Automatyczna od 5 do 3,5 bar tylko dlatego wymaga mniej energii.

nowy downsizing silników „”, bardziej wydajne i bardziej wydajny w tym samym czasie, wymagają dostosowań w celu zmniejszenia ich różne wibracje, i to z tego powodu, że ZF zatrudnia w całej swej 8 HP automatyczną skrzynią biegów, skręcające amortyzatory szczególnie nowoczesny eliminując bardzo skutecznie wibracje silnika, aby nie transmitowane do napędu i ciała.

Aby sprostać „downspeeding”, nowy konwerter momentu obrotowego pomoże hydrodynamiczny napęd, dzięki czemu jazda z zamkniętymi sprzęgło pomostowych bardzo niską prędkość. uniezależnienie Transmission i tymczasowo silnik Teraz można wykonać maksymalnie z prędkością 160 km / h, formuła, która bardzo pomaga zredukować zużycie.

ZF również poprawiło startu systemu / stop (stop and go) Box: gdy pojazd jest całkowicie zatrzymany, silnik zostaje wyłączony natychmiast i dopiero po 1,5 sekundy.

Co nie redukuje dynamikę jazdy pomimo ograniczonej konsumpcji, mówi ZF, ponieważ nowa elektronicznie sterowana przekładnia umożliwia wielokrotne przeplatane redukcje, przynosząc 8HP skrzyni biegów reaguje jeszcze bardziej spontanicznie i dynamicznie.