Tak są DRAGSTER 10000 CV: Pojechaliśmy do piekła

Magiczna formuła jest CH3NO2. Dla których spał w klasie chemii: według podręcznika, jest nitrometan, bezbarwną cieczą, z odrobiną intensywnym zapachu i wysoce łatwopalny. Teraz przychodzi ważną rzecz: nitrometanu można detonować. A najlepszym sposobem na zbadanie wygląd, dźwięk i dotyk, które produkują te detonacje w praktyce uczestniczyć w wyścigu HRA Dragster. The National Hot Rod Association w Stanach Zjednoczonych (i gdzie indziej), przy czym Najwyższą władzą w sprawach dragster.

Na przykład w zimnej figur: wyścigi samochodowe Top Fuel (bardzo długie cienkie pręty z przednich opon rowerowych i składane mocny Silniki 8-cylindrowe V za fotelem kierowcy) jeść Przyspieszenie toru w czasie krótszym niż cztery sekundy. W chwili minięciu mety, po niewiele ponad 300 metrów, te rakiety 1,1 tony Masa może łatwo znaleźć 500 kilometrów na godzinę. Podczas przyspieszania rozpoczęcia, wynosi 4G podczas hamowania osiąga 5g przez spadochronu, który służy do zatrzymania. Ze względów bezpieczeństwa, klasyczny dystans ćwierć mili (402 metrów) został zatrzymany samolotem od 2009 z wyjątkiem niższych klas: Scott Kalitta doznał śmiertelny wypadek kilka miesięcy wcześniej.

Paliwo dragsters Top: odgłos bestii

bagażnik Top Fuel Dragster nie można w porównaniu z niczego w świecie. Tyle, z uruchomieniem rakiety z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Czy AC / DC jesteś głośny? Zapomnij o nich! 150 dB fale dźwiękowe z tych dragster Wychodzą legendarne Szmata Grupa. Oraz pokaz sztucznych ogni również daleki. Trzy i cztery metry wysokie płomienie dotrzeć do rur wydechowych zakrzywione ku górze. Na następny Fallas w Walencji wziąłbym mnie zdecydowanie jeden.

W ramach pokazu, To czuje się ciepła na podium. I powrót do nitrometanu. "Paliwo jest kluczem do władzy„Mamy Neal Strausbough, trener Tony Schumacher wyjaśnia. „Praktycznie istnieje cała sztuczka”. Silniki ośmiu cylindrów w V, z jej dobrych ośmiu litrów pojemności skokowej powstawanie pomiędzy 8000 i 10000 KM. „Trudno dokładnie powiedzieć,” Strausbough broni. „Nie ma dowodów na to, że banki mogą wytrzymać uprawnienia tej wielkości. Dlatego dane są tylko przybliżone. "

dlaczego to dostarcza więcej mocy do silnika V8Trzeba dużo mniej tlenu eksplodować i wypalići dostosować do mechanicznego nitrometanu można pomnożyć swoją moc przez 2,3pilot Tony Schumachersargeustanowił rekord3.755 sekundypaląc ogromne cygaro

Kilka metrów do swego wyjazdu, Urządzenia mechaniczne "Go Army" pracuje z pełną mocą, ponieważ dragster wymaga dużo konserwacji. Siedem mechanika obrócić klucze akord. Przed „Sarge” ma czas do startu ognioodporne małpa, silnik V8 o 10000 CV jest praktycznie rozdrobnione. „Głowice cylindrów są usuwane w ciągu trzech minut; Dwie minuty później, silnik jest całkowicie eksplodował „, mówi Neal Strausbough.

Jednakże, nie ma pośpiechu. To czysta rutyna: coś, co już zostało zrobione tysiące razy. dlatego wyścigi Drag queen w miłej atmosferze. Od czasu do czasu, niektóre z dzieci tracą nawet żart. szef techniczny i jego asystent nie ujawnił. Oni siedzą w samochodzie, omawiania Wartości przyczepności toru i rozważanie na temat najlepszego sposobu zaprogramowania sprzęgło. dragster bez skrzyni biegów. „Sztuką jest tryb poślizgu sprzęgła zaprogramowany”, wyjaśnia Strausbough. Dlatego też planowane jest w najdrobniejszych szczegółach, jak jest włożona sprzęgło sześć płyt z elektronicznym sterowaniem i napędem pneumatycznym. Kierowca musi tylko krok na pedał gazu.

Jest już jedna godzinę do następnej rundy. Mechanika już przeglądowi niemal każdy element listy. Obie głowice i łożysko korbowodu i łożyska główne wału korbowego zostały zmienione, jak śruby sprężarki. „Oni zaplanowali złamań punktów”, wyjaśnia Strausbough. „Z wyjątkiem łożysk, musimy użyć niekoniecznie w każdej części przeglądu. Sprężarka, na przykład, posiada trzy wyścigi aż do następnego przeglądu, ale musimy monitorować części do milimetra ".

Chociaż silniki usterki Top paliwowe nie są już naszym chlebem powszednim, nie można całkowicie uniknąć, mimo wszystkich wysiłków. „Nitrometanu wysoce wybuchowa, a może okazać się, że spalanie nie może być utrzymywany w silniku”, mówi Strausbough lakonicznie. ponieważ obudowa sprężarki przerwano z magnezu i aluminium zaczęły być produkowane, w przewodzie wlot stał się najsłabszym ogniwem w łańcuchu. do uniknąć że w razie wypadku, ich odłamki szrapnela stać, silnik Kompresor V8 i są zamknięte w pokrywie kevlaru inżynierowie nazywają "pielucha”. Głowice cylindrów są zabezpieczone szerokimi ramiączkami.

Nadszedł czas, aby zebrać swoje narzędzia mechaniczne. jeden Składany spadochrony hamujące w plecy, podczas gdy inny napełnia zbiornik znajdujący się z przodu. Ta piekielna maszyna połyka swoje dobro 50 litrów od rasy (Czyli w ciągu zaledwie 300 metrów). „Top paliwa nie są szczególnie wydajne,” mówi Strausbough z uśmiechem. „Oparzenia nitro bardzo powoli, tak powoli, że część spalania odbywającego się tuż po ucieczce. W tym celu musi być ogromny hałas i wydechowych płomienie. "

Nadszedł czas, aby przetestować silnik. „The sierzancie” pojawia się maskę. V8 jest włączony. Tnej chmura spalin z okropnym zapachu się rozprzestrzenia. „Mam 15 lat w branży dragsters”, mówi Strausbough „ale nigdy nie smród przyzwyczaić.” Jego rada: „Lepiej wstrzymaj oddech”. I tak przychodzi następna rasa: w każdy weekend odbywają się na osiem.

Dragster Top Fuel w liczbach

- 10000 CV: Moc silnika Top Fuel

- 534,48 kmh: Maksymalna prędkość mierzona

- 304,8 metrów: Odległość w wyższych klasach NHRA

- 3.701 sekundy: Najszybszy czas zawsze mierzy

- 50 litrów: Spożycie wyścigu V8 dragster

- 8.193 cm3: Przemieszczenie doładowanego silnika V8. W oparciu o Chrysler Hemi V8

- 7,620 mm: Battle of Top Fuel Dragster. szerokość 1295 mm, są