Ecoche: Przetwarza swój używany samochód elektryczny samochód przekształcania

Ecoche: Przetwarza swój używany samochód elektryczny samochód przekształcania

czemu nie używać starego samochodu z silnika cieplnego i przekształcenie go w elektryczny? Pomysł wydaje się pochodzić od grupy "Maniacy" zebrane w garażu na wybrzeżu Pacyfiku Ameryki i może stać się udanym projektem; ale w tym przypadku kilka tysięcy kilometrów na południe pojawiły się w Meksyku, był wytworem umysłu hiszpański i jest ona wykonywana w Estremadura.

José Mendoza Milara, dusza ecoche (Ecoche.org) znalazł inspirację około czterech lat temu w rozmowie, gdy powstała możliwość recyklingu samochodów Oni pochodzą z Stany Zjednoczone do Meksyku, kraju, który w tym czasie był nauczania bio-architektury zrównoważonej, zapewniając im nowe silniki. Korzyść nie tylko coraz zastępować silniki o dużej mocy a co za tym idzie wysokie zużycie i emisja zanieczyszczeń przez znacznie czystsze; ale Mam ponownego wykorzystywania pojazdów że strukturalnie, mogą one nawet mieć nowe życie do przodu.

Pomysł opiera się na okrągły gospodarka i że ludzie najbardziej bezpośrednio związane z projektem i przeniesione na terenie budowy z jej projekt Multihabitar, Jest to również dzisiaj "motyw przewodni" uruchomienie z siedzibą w Don Benito (Badajoz). ecoche można zobaczyć, jak pierwszy prototyp przychodzi, aby otworzyć drogę w tym roku ze środków własnych oraz pomocy takich organizacji jak Junta de Extremadura i Unii Europejskiej.

Obecnie projekt ten obejmuje multidyscyplinarnego grupę około 15 osób i które wraz z José Milara Mario Fernández, jako koordynatora; José Manuel Gallardo, przejmując jego projektu, są te, w życiu codziennym; ale również wychodzi do przodu dzięki pracy także dwa warsztaty, jeden Casturera a drugi w Cáceres; lub wsparcie uniwersytet Estremadura.

Zamień swój samochód używany w samochodzie elektrycznymRecyklingu zużytych windy silników samochodowych

Celem ecoche jest to, że można zastąpić każdy samochód silnik cieplny benzyna lub diesel silnikiem elektrycznym. Oczywiście, wyzwaniem jest także dla integracja systemu nieodłączne w takich samochodach jak baterie, falowników, sterowników itp

Przetwarzanie, gdy osiągnie swój ostateczny etap produkcji, może być ok między 5000 a 9000 euro, ale Może to być nawet tańsze jeśli części takie jak silniki elektryczne windy ponownie wykorzystane. W tym przypadku cena może spaść do 2,000 euro: Trochę więcej o tym, co to znaczy przekształcić samochód benzynowy wspierania gaz jako paliwo.

Również silniki nawet przewinął może być stosowany w wysokim pasji recykling, chociaż sam proces jest już drogie i nie byłoby opłacalne.

150 km autonomia to minimalny zestaw obiektywny ecoche dla swojego zestawu konwersji, że podczas gdy mogli różnią się zakresem i potencjał w zależności od potrzeb użytkownika, zawsze mają wspólny mianownik łatwej integracji.

W rzeczywistości, idea tego Extremeña rozruchu nie zatrzymać się w projektowaniu i rozwijaniu kilka instalacji Zestawy dostosować do najróżniejszych pojazdów, ale przechodzi przez tworzenie niezależny mechaniczny w stanie wykonać silnik ekstrakcji, zbiornik spalin itp i wymiany. Zadanie to powinno być przeprowadzone nie w produkcji roślinnej scentralizowana, ale lokalne warsztaty, w pobliżu miejsca gdzie poruszającego potencjalnych klientów, tak że stopa będzie również zwrócić uwagę na stworzenie sieci wsparcia i utrzymania pojazdów transformacji.

Zamień swój samochód używany w samochodzie elektrycznymobecnie Ecoche pracuje z dwoma prototypami Oni reprezentują typ pojazdów, które pracują w przyszłość: pick-up ze swej wiejskiej powołania i wspiera stosunkowo łatwą regulację elementów elektrycznych; i przemysł lekki, typ pojazdu często wykorzystywane przedsiębiorstw na obszarach miejskich.

Pierwszy samochód recykling, o

Pierwszy, o Tata Telcosport , jest najbardziej rozwinęły się i szybko przekazywane przez silnik elektryczny 37 kW (50 KM), ale równoważne pół momentu napędowego cylindrów. Proces rozpoczął się z usunięciem wszystkich elementów związanych z silnika spalinowego, a następnie dokonać 3D projektu niej, które posłużyły jako podstawa do integracji systemów. Silnik jest zasilany przez akumulator się, w tym przypadku, w ładunkuCelem tego miejsca jest ułatwienia maksymalnego wysunięcia w ciągu kilku minut, aby kontynuować zastąpienie przez inny ładowany. Proces ten może umożliwić, po wyczerpaniu energii i wreszcie zdecydować się na to rozwiązanie, mają nawet szybciej niż jakikolwiek naładować, podłączając do wyzerowania elektrycznego. Izraelska firma Better Place, zaprojektowany małą sieć warsztatów zarówno w swoim kraju jak Dania z ideą niesienia takiej elektryczności ultraszybki zamienny do zakresu elektrycznego Renault i Nissan.

Liść właśnie ten ostatni jest wzorem pod względem baterii i, jak tutaj, samochody produkcja ecoche polimer będzie litu, o mocy 23 kW. Obecnie są one świadczone przez spółkę Madrid Albufera Energy Storage. Ładowarki są ponoszone przez Solaria Renewable Energy, położony w Caceres; Sterowanie to w rozmowach z SITEC; natomiast bazy technologicznej uniwersytet z Extemadura, spin-off, dzięki czemu inwestorzy zaczynają mógłby skończyć w używanych samochodów przekształconych przez ecoche, choć stwarza swój własny rozwój.

Baterie nie tylko mają za zadanie dostarczanie energii elektrycznej do silnika, ale w obszarach wiejskich, zostaną wykorzystane w celu spełnienia potrzebuje Sprzęt pompy, lampy, itd.

Recyklingowi samochód z silnikiem za kierownicą

adaptacja Renault Kangoo, w przeciwieństwie do pick-up, używane nie jeden silnik, ale dwaPo jednym w każdym kole przednim. W fazie eksperymentalnej, w którym realizowany jest łącznie 14 kW (19 KM), ale należy rozumieć, że w powierzchni produkcji osiągnęła wynosi od 20 do 40 kW (27 i 55 KM).

ecoche wybrał Kangoo na ich względną popularność. Więc można mieć podstawowy model pozwalając zgody transformacji dla tych wszystkich zamontowanych jednostek Renault w latach 2006 i 2010. Jednak, ponieważ są one rozważa rozszerzenie projektu do innej branży ze znaczącą obecnością na rynku kasowym, jak Citroen Berlingo.

W przyszłości mają zamiar prace na zlecenie użytkowników, a także w miarę możliwości, z grupami, które czynią go bardziej przystępne nawet transformacji. Ecoche ma strumienicę ponieważ poza w przemyśle, samochodów osobowych (Bieżące wydarzenia poprzez wspólnych platform modułowych usprawniamy dużo szycia zestaw do kilku modeli), a nawet elektryzująca klasyczny Popularny jako Seat 600, Renault R4 lub Citroën 2CV, formuła, która nie jest niczym niezwykłym w innych krajach. W rzeczywistości transformacja cieplnego samochodu elektrycznego jest już obecny od Kanady do krajów Ameryki Łacińskiej poprzez Stanach Zjednoczonych i Europie Środkowej.

Przed tym projektem Extremeña rozruchu być inna transformacja pojazdów używanych, takich jak XXI Hidronew Jofemar Nawarry, specjalizujący się w produkcji maszyn biurowych automat.

obecnie ecoche Ma on na celu wyjaśnienie Institute for Energy Saving zmieniony, jeżeli ich pojazdy mogą skorzystać z pomocy na zakup z których teraz mają nowe samochody.

Co zaczęło się w swobodnej rozmowie i początkowo rozważa przekształcenie miejskiej flocie miasta Castuera (Badajoz), To może stać się Doskonałym przykładem zrównoważonego rozwoju połączenie obejmuje wykorzystanie środków i wdrażania bardziej przyjaznych dla środowiska silników, natomiast sieć sklepów w pobliżu, które nie tylko ustawić lokalne zatrudnienie jest tworzone, ale również pozwala na zmniejszenie emisji dodane do procesu transformacji. Ecoche powstaje nawet rozpostarta, otwarte dla każdego, dla nawrócenia i konserwacji tych instrukcji samochodów.

Kluczem będzie poza pomyślnego wdrożenia systemów elektrycznych, wyniki kampanii micropatronage lub crowdfunding który rozpocznie się w ecoche marzec a którego celem poszerzyć inwestycyjne prawie 70.000 euro z którym spółka zajęła swoje pierwsze kroki. Oczekuje się zdobyć fundusze, możemy wkrótce usłyszeć samochodów elektrycznych z serca i opracowany wyłącznie w Hiszpanii.

Możesz być także zainteresowany

- Samochody elektryczne: zalety i wady

- Przyszłe samochody będą biegać z recyklingu opon