Peugeot 3008 vs Ateca siedziska: Pojedynek mody SUV

Peugeot 3008 i stoi Ateca SeatPeugeot 3008 i stoi Ateca SeatPeugeot 3008 i stoi Ateca SeatPeugeot 3008 i stoi Ateca Seat

druga generacja 3008 Peugeot utrzymuje tylko imię. Aby zmienić zmieniony na pojazd koncepcyjny. Nadal należy do segmentu „C”, ale zdarza się to swego rodzaju skrzyżowanie minivana i SUV jasne. do siedzenie, Ateca jest Twoja Pierwszy SUV, Po nieśmiałych wypraw w segmencie skrzyżowania z Altea Freetrack Seat lub więcej ostatnio z Seat Leon ST X-Perience. Nowy Peugeot 3008 przyjmuje Platforma EMP-2 grupa PSA, obecne w samochodach tak różnych jak Peugeot 308 i Citroen / Peugeot SpaceTourer Traveler. Ateca Seat, Tymczasem używa platforma MQB Grupa Volkswagen silniki poprzeczne ale także oferuje dużą elastyczność. Widzimy ją w Seat Leon, ale również ich kuzynów Volkswagen Tiguan i Skoda Kodiaq. A między tymi dwoma bliźniakami SUV The Ateca jest najbardziej kompaktowe wymiary. z długość ciała 4,36 m. 3008 jest 11 cm dłuższy posiada taką samą szerokość 1,84 metra i około 2 cm do gleby, do 1,62 m. Jego wnętrze jest bardziej przestronne, jak jego tułowia, które według oficjalnych danych kostek 520 litrów przeciwko 510 przeciwników. Niemniej jednak, Ateca Seat Bierze wielką zaletę, jego wnętrza, przy znacznie mniejszej różnicy niż sądzimy, a priori rozdzielającego długości lub mniej niż 5 cm wykazujących bitwę.

Przetestować najlepszy SUVJak to jest niemal zmuszony między najnowszymi kreacjami każdej marki, masa bojowa staje się bardzo istotne. Peugeot 3008 dostać niższy na skali 100 kg, w porównaniu z poprzednim, natomiast platforma MQB Volkswagen umożliwia również Ateca być lekki. różnica między sobą, że jest nieoceniony w swoich podstawowych wersjach, z 10 kg na korzyść modelu francuskiego z jego 1.365 kg.

Ateca SeatPeugeot 3008 i Ateca Seat z oleju napędowego i benzyny

Dobry, choć nieco bardziej kompletne mechanika zarówno zaopatrzenia w Peugeot 3008, z pięć Opcje diesel przed czterema Ateca. Oferta zaczyna się od 1.6 BlueHDI z 100 KM, kontynuuje 1.6 BlueHDI z 120 KM, który znajduje się w jego odpowiednik 1.6 TDI z 115 KM Ateca Seat i kulminuje z 2,0 BlueHDI, z 150 lub 180 KM, Ateca Seat w obliczu 2.0 TDI z 150 i 190 KM. Zasilanie Benzyna w Peugeot 3008 jest bardziej aspirational, z fantastycznym tricilíndrico 1,2 PureTech z 130 KM i 1.6 THP z 165 KM. Tymczasem w tej chwili Ateca siedzenie dopasowuje się do również doskonałe tricilíndrico 1,0 TSI z 115 KM i 1.4 TSI z 150. wszystkie z manualna skrzynia biegów aw opcji 6-biegowa automatyczna konwerter momentu obrotowego dostarczane przez Aisin, dostępny w całym zakresie z wyjątkiem 100 KM BlueHDI dla Peugeota 3008. Dla Seat Ateca wybrać sławny DSG podwójnego sprzęgła napędzany, 7 prędkości w 1,4 TSI i 6 szybkości dla TDI 2.0.

Ateca Seat To pozwala na wybór pomiędzy wersjami przód- lub Razem 4Motion Haldex przez wiele dysków sprzęgłem piątej generacji do 1,4 TSI oraz zarówno TDI 2,0. w Peugeot tylko przenoszenie siły jest rozważane przednie koła, ale dla bardziej ryzykowny, którzy chcą zbadać możliwości samochodu terenowego jest on oferowany w opcji grip Control. Elektroniczny układ trakcji przez polecenie zawarte optymalizację odpowiedzi kontroli trakcji i stabilności z pięciu sposobów wykorzystania (piasek, połamane obszarów, śnieg, normalnym i pomocy elektronicznych wyłączone) i uzupełniona przez sterowanie zejścia i M + S opony.

Peugeot 3008Klasycyzm lub vanguardismo

Wnętrza obu pretendentów wyróżniają się dobrą jakością wykończenia i drobnych korekt, osiągając poprawę modelu lwa. Choć Ateca ma bardziej tradycyjny design, wnętrza Peugeot 3008 zakład przez awangardy, z jego znakiem towarowym I-kokpit tworzy koło o bardzo małej średnicy, obecnie jest spłaszczona na górze, a oprzyrządowanie z konfigurowalnym ekranie 12,3 " widać nad nim. dla System multimedialny wykorzystuje ekran dotykowy na desce rozdzielczej 8 „Car Zagraj kompatybilny z Apple, Android Auto Lustro link, Jak w Ateca Seat, umożliwienie wyboru ekranu 5, i 8 " w obu przypadkach pójść lepiej zintegrowany wbudowany w deskę rozdzielczą.

Możliwość posiadania liczby pomoce elektroniczne jazdy jest powszechne. z adaptive cruise control z funkcją stop-start w wersji z automatyczną skrzynią biegów, detektor pojazdy ślepy, z ogłoszenie przez niezamierzoną zmianą pasa ruchu, Automatyczne przełączanie pomiędzy mijania i świateł drogowych, asystent z parking automatyczny, kamera wizjoner 360 i reflektory LED wśród wielu innych rzeczy. W ciągu kilku dni będziemy przedkłada rygorystycznym testom naszego Centrum Technicznego.