W Megatrailer 60 ton i może krążyć Hiszpania

W Megatrailer 60 ton i może krążyć Hiszpania

Megatrailer (megacamiones) w górę 60 ton i 25,25 m Są to jedne z wielu środków, które rząd zatwierdził plan bezpiecznej i zrównoważonej mobilności. Od teraz, po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym zmiany Ogólnych Przepisów dotyczących Pojazdów, tych zestawów może krążyć w Hiszpanii z pewnymi ograniczeniami.

Rada Ministrów ostatni 20 listopada postanowił „współpracować w poprawie logistyki transportu lądowego” i regulują stosowanie Megatrailer, ponieważ w opinii rządu z tego typu konfiguracji dostaniesz " niższe koszty od 15 do 50 procent. "

Nowe rozporządzenie stanowi, że megacamiones będzie wymagać specjalnego zezwolenia wydanego przez Dyrekcję Generalną ruchu lub Ruch pożarne Katalonii i Kraju Basków.

z megacamiones, jako operatorów logistycznych, Mogą one zapewnić oszczędności rzędu około 700 milionów euro, chociaż mogą podróżować tylko na autostradach i w przypadku konieczności podróż na drogach konwencjonalnych w wyniku rozpoczęcia lub przeznaczenia, trasa nigdy nie będzie większa niż 50 km.

W megacamiones być uzyskanie specjalnego zezwolenia Cyrkulacja być udzielona tylko wtedy, gdy łączna długość przekracza 150 kilometrów. Jego maksymalna dozwolona prędkość wynosi 90 km / godz autostrad i 80 km / h na innych drogach.

Megacamiones dobrze oznakowane

megacamiones lub Megatrailer, obowiązkowo posiadać system sygnalizacyjny ostrzeżenie dla innych użytkowników, szczególnie Sygnały świetlne lub obrotowy ze wszystkich stron i Sygnał długi pojazd na plecach z „XL” nomenklatury.

Holenderski Megacamión

przeciwko megacamiones

Chociaż megacamiones mają teraz zgody Komisji Transportu Drogowego Narodowego (CNTC), wiele małe firmy transportowe Zostały one wyrażone licznik jego legalizacja, co zbiegło się w opozycji z ich organizacji, takich jak strona equo lub unia UGT.

Dla związków zawodowych środek ten jest odpowiedzią na "odsetki wykazała, że ​​osiem lat temu inna hole pracodawcy Oni reprezentują dużych firm przewozowych w Hiszpanii", Dla UGT nie zostały one uwzględnione różnice orograficzne między Hiszpanii i krajach, w których działają tego typu montażu. Ponadto, Unia umieścić w wątpliwość że zwiększona o ładowności 50 procent doprowadzi do Znaczna redukcja w parku pojazdy transportowe.