Paris Motor Show 2016: Opel Ampera-e, teraz czysty elektryczny

Ampera-eAmpera-eAmpera-eAmpera-e

Ampera-e To nie ma nic wspólnego z poprzednim modelem. Teraz samochód znacznie mniejszy i praktyczny i jest nastawione na konkurowanie z modeli, takich jak Nissan LEAF czy Renault Zoe, a nawet przeciw enchfuables hybryd, takich jak Golf GTE i A3 e-tron. Porzuca dotychczasową technologię, w której generator benzyna była odpowiedzialna za dostarczanie energii elektrycznej do silników, jak również wtyczki zakresie elektrycznym. teraz stuprocentowo elektrycznego pojazdu, o zerowej emisji. W czasie Ampera został najlepiej sprzedającym elektrycznej w Europie, ale boom elektryczny bezemisyjny i poprawy ich autonomii uczynił go znikają szybciej niż się spodziewano. Podobnie jak w poprzedniej generacji platformy i wyposażony z akcji Chevrolet Bolt-e (Tak, teraz Bolt jest napisane B), który będzie zmienić tylko logo i kilka szczegółów oświetleniowy.

nowa Ampera-e Zostanie ona zaprezentowana na świecie koniec września w Paris Motor Show 2016 (Zobacz wszystkie nowe samochody Paris Motor Show 2016). Dzięki niemu marka ma zrewolucjonizować dziedzinę przystępnej oferty elektrycznym wszelkie cechy pod względem wydajności i wyposażenia W tej chwili na rynku modeli. Informuje system pionierski jon litu 60 kWh, z którego będzie przekraczać 320 kilometrów autonomii, rywale w rozmiarze nie przekracza 30 kWh. jego Silnik elektryczny 150 kW, odpowiednikiem około 200 koni. I ogłasza wyniki godne supercar, ze skokiem 0-50 km / hw 3,2 sekundy i zdolności do przemieszczania się od 80 do 120 km / hw zaledwie 4,5 sekundy. Jego prędkość maksymalna jest ograniczona do 150 km / h, wszystkie dane o wiele wyższa niż jakiegokolwiek czystego rynku elektrycznym dzisiaj. Opel jest tak przekonany o jego zaletach nawet zorganizować przyspieszenie wyścigu wystawa wstawiając Ampera-a przed jego bardziej zaawansowanych modeli, takich jak Astra TCR, Adam R2, Corsa OPC i Insignia OPC.

Ampera-e

Korzyści te powinny towarzyszyć zachowanie, aby dopasować. Wnętrze jest skonfigurowany dla pięciu pasażerów. Akumulator znajduje się pod spodu samochodu, poniżej przedziału pasażerskiego, dzięki czemu pojemność bagażnika jest jak konwencjonalny Compact. Posiada pełną łączność systemu z najnowszej generacji systemu infotainment IntelliLink nazwie oprócz Opla Ostar, które pozwalają maksymalnie siedmiu komórkowego podłączonego w tym samym czasie, dzięki jego systemu Wi-Fi. Jest to zgodne z Carplay Apple i Android systemu, podejmowania integracji telefonów komórkowych i ich funkcji jest całkowite. Będzie on do sprzedaży w 2017 roku.

Możesz być także zainteresowany:

Mitsubishi będzie mieć SUV elektryczny z zakresu 400 km

Autonomia rekord samochodu elektrycznego: prawie 11.000 km!

Mercedes EQ rejestruje nazwę dla swoich nowych samochodów elektrycznych

Chcesz nowy samochód? Przed docenia swój samochód za darmo