Grand Sport Vitesse “La Finale”, najnowsza Bugatti Veyron

Grand Sport Vitesse Grand Sport Vitesse Grand Sport Vitesse Grand Sport Vitesse

To koniec. Bugatti ma już kończy produkcję swojego Veyron, super sportowych stają się już legendą i oznaczał odrodzenie francuskiego luksusowej marki, po czym nabył na początku XX wieku przez grupy Volkswagen. Teraz jej prezes, Wolfgang Dürheimer przewiduje dziś marka jest już pracuje nad jego sequel, z którymi starają się „rozwinąć i umocnić pozycję lidera z Veyron Nowe wyzwanie zrobić lepiej najlepszy”. Nic innego nie potwierdzone nazwisko lub datę, ale tak możemy przyjść na swój od Autopista.es wymiana planowane jest na rok 2016, Przyjmując moduł hybrydowy i elektryczny do turbosprężarki około 1500 KM! a także notatki460 kilometrów na godzinę!

Aby poznać jako substytut Bugatti Veyron jeszcze poczekać kilka miesięcy, jednak to, co wiemy dzisiaj jest tożsamość jego najnowszej wersji, która korona 450 jednostek produkowanych, wszystko już sprzedany (300 i 150 coupe Kabrioletów). znany jako Bugatti Veyron Grand Sport Vitesse "La Finale" i nabyte przez arabskiego potentata, jest on przedstawiony jako światową premierę na Salonie Samochodowym w Genewie, tuż obok pierwszej jednostki wyprodukowanego w 2005 roku.

Kolofon dlatego pojazd On bije rekordy prędkości z 431,072 km / h urzędnika, Ta nowa Bugatti Veyron Grand Sport Vitesse "La Finale" jeździ samo śmigło spektakularny W16 8 litrowy silnik, 1200 KM i 153.1 MKG od momentu zaczął jeździć markę w 2010. Z takim silnikiem supercar ogłosił przyspieszenie 0 do 100 km / h, w 2,6 sekundy, o maksymalnej prędkości 410 km / h.

Jako hołd dla jego numer modelu 1, Bugatti Veyron Grand Sport Vitesse "La Finale" Dziś jest inspirowana w swojej konstrukcji, ponownie bez porzuceniu Bugatti ciało dwukolorowe że wykonane już znany w swoich modelach 20 „i 30”. Oczywiście, jak zawsze, właściciel dokonał jego Veyron jako wyjątkowy, decydując się na większość swoich Płyty z włókna węglowego pierwszy malowane na czerwono (Jak się ośmiu kolorów, które wykonane Veyron) do załączonych skrzydełkami, drzwi lub wlotów powietrza w kolorze czarnym. Legenda „Finał” drukowany jest bardzo widoczne w przedniej spódnicy i nieco mniej pod tylnym spojlerem: Zawsze w kolorze czerwonym na czarnym tle.

Wewnątrz Veyron Grand Sport Vitesse Bugatti „Finał” nadal ma tak zaawansowanych materiałów takich jak porcelana, najlepiej kryształu, skóry i drewna różnych typów, złota i platyny, nawet tym czasie tapicerki także jako hołd dla pierwszego Veyron w beżowy znany jako „Silk”, ale teraz towarzyszy kontrastów czerwono w podłokietniku, paneli drzwiowych i obręczy kierownicy. I, oczywiście, również z włókna węglowego pomalowane na czerwono na środkowym tunelu, w powłokach obudów konsoli lub siedzeń. Seria 450/450 jest wygrawerowany w przedziale pasażerskim i znowu legendy „finałem”.

cisnął W 2005 roku urodziła się Bugatti Veyron, zgodnie z jego prezesem, z trudnym zadaniem odpowiadania 4 klucz: jest w stanie przenieść ponad 1000 KM na asfalcie, sięgać 400 kilometrów na godzinę kiedy większość Super sport prostu zatrzymaliśmy się w 300, zapewniają przyspieszenia w zakresie od 0 do 100 km / h, w ciągu mniej niż 3 sekundy a przede wszystkim połączyć wszystkie z odpowiedni samochód, aby uzyskać opera, styl i komfort. Według Wolfganga Dürheimer, Bugatti osiągnął kamień milowy, który w 2008 roku odnotował cabrio wersję Grand Sport został uruchomiony w 2010 roku i, nowy Super Sport i wzmocniony do 1200 KM. Zgodnie z jego głowy, każda jednostka 450 został wyprodukowany praktycznie tylko. W tym wybranych opcji, średnia cena każdego Bugatti Veyron sprzedany wyniosła 2,3 mln euro. Niech żyje supercar.