przyszłość Mazdy: silnik spalinowy ma długą podróż

przyszłość Mazdy: silnik spalinowy ma długą podróż

Data jest tak daleko, że społeczeństwo i jego wymagania dotyczące samochodu staną się tak bardzo, że trudno jest obliczyć aktualną perspektywę. Ale producenci są jasne, które powinny zaspokoić popyt i w określony sposób Przepisy prawne kurs rynkowy. Stawiamy na Mazda, który właśnie przyszedł, aby dowiedzieć się częścią ich strategii.

Przyszłe plany przejść ulepszone silniki spalinowe, gdzie blask silnik SKYACTIV-X benzyna, oraz stopniowe wprowadzanie elektrycznej w zakresie począwszy od 2019 Z tym silnikiem i napędem hybrydowym i rozszerzenie Mild prawie kolejne dwie dekady. Ale nawet wtedy, według prognoz obsługi Mazda, ponad 80% swoich produktów będzie nadal opierając się na silnikach spalinowych, większość z nich wiąże się z hybryd plug-in mieszańców i tencología odzyskiem energii do ładowania akumulatorów akcesoria ,

Wcześniej, w 2019 roku przewiduje się, aby wprowadzić pierwszy 100% elektrycznych i Mazda będzie wiedzieć, czy będzie czy nie rozszerzyć zasięg, z wewnętrznym silnikiem spalinowym, który służy jako generator dla bateriami. Przewiduje on pierwszy plug-in hybrid der Mazdy, zaplanowanej na 2021 Jednak nie ma żadnych planów, aby rozwijać samochód zasilany ogniwem paliwowym z wodorem. Usunęliśmy go podczas jego Globalnego Tech Forum biorąc pod uwagę, że technologia ta wciąż ma poważne braki, szczególnie w podaży być szeroko stosowane.

Ewolucja asortymentu biegnie równolegle do badań i rozwoju, Mazda ogłosiła już, w tym autonomiczny napędowy, rozumiana jako automatyczny copilot aby pomóc utrzymać kierowców najbardziej aktywny Wiek od 2020y rozwoju paliw syntetycznych z alg, co już osiągnięto doświadczalnie stosując rodzinę Euglena.