Mercedes E43 AMG 4Matic, mając nowy początek

Mercedes E43 AMG 4Matic, teraz z 401 KMMercedes E43 AMG 4Matic, teraz z 401 KMMercedes E43 AMG 4Matic, teraz z 401 KMMercedes E43 AMG 4Matic, teraz z 401 KM

Nie trzeba mówić, co myśli akronimy AMG w samochodach Mercedes. sportowego na maksymalnym poziomie ekspresji powtórzone w najnowszej generacji Mercedesa Klasy E. Czekając na wersji E63 AMG w poprzednim wydaniu chwalił 558 i 585 KM, marka gwiazda prezentuje najbardziej sportowy i potężny w swej średniej wielkości sedan tak daleko ,

Mercedes E43 AMG 4Matic nowy pod jednym kaptur Silnik 3.0 V6 biturbo. Niemcy zainstalowano Dwa większe nowe turbosprężarki i bliżej do mechaniki, więc odpowiedź jest, jak najbardziej bezpośredni Mercedes. Jeśli mówimy o władzy, jest to równoznaczne z 401 CV (34 KM więcej niż w poprzedniej generacji) i maksymalny moment obrotowy 53 mkg przy 2500 rpm. Doświadczenia wykonane w F1 jest także w tym mechaniczną, a specjalna powłoka na tulei cylindrowej, zmniejsza tarcie i zwiększa się wydajność.

Związana z 9G-Tronic automatyczna zmiana (Modyfikowany i aktualizowany także) i AWD 4MATIC, w którym dominuje tylną oś na 31:69 dystrybucja mocy silnika, korzyści E43 AMG 4Matic Mercedes-duper to: 0 do 100 km / h 4,6 sekundy i prędkość końcówki 250 kilometrów na godzinę. Jeśli chodzi o efektywność mówi 8,3 litra na 100 km mieszanego zużycia i 189 g / km CO2.

Mercedes E43 AMG 4Matic

Mercedes E43 AMG 4Matic, wrodzony sportowego

Dawki sportowe w tej wersji niemieckiej sedan mieć je poza projektowania lub mechaniki. zawieszenie pneumatyczne E43 AMG 4Matic do tego, a amortyzatory, adaptacyjne, Widzieli wiele z ich składników modyfikowanych oraz większa sztywność, Ponadto obie osie z nawet bardziej ujemny pochylenia. System napędu na cztery koła, w międzyczasie, został zmodyfikowany, aby osiągnąć swój program większa skuteczność i prostota w wysyłaniu momentu obrotowego na przednią oś, z systemu zewnętrznego przekładni.

Nie mogło zabraknąć różne tryby jazdy dostępny „Dynamiczny Wybierz” Mercedes E43 AMG 4Matic z: 'Eco', 'Comfort', 'Sport', 'Sport Plus' i 'indywidualna' modyfikować przepisy dotyczą bardziej bezpośredni niż wcześniej, zawieszenia i silnika odpowiedzi na wybór operatora. W najbardziej efektywny sposób, „Eco”, transmisja odłącza silnik w celu osiągnięcia większej wydajności. Wreszcie, układ hamulcowy ma około Większe tarcze wentylowane, 360 mm w obu osiach oraz z czterema tłokami na froncie.

Mercedes E43 AMG 4Matic

Mercedes E43 AMG 4Matic, wysokość projekt

zarówno elegancki korpus a wnętrze Mercedesa E43 AMG opieki 4Matic dodać do Sports „mody”, które wyznaczają AMG skrót. Z przodu, z trzema otworami do chłodzenia silnika i jasne chromu i czerni na siatkę i inne punkty na zewnątrz. 19 calowe felgi (Opcjonalnie 20) zaznaczyć widok profilu, jak dyfuzor, wyloty spalin i tylny spojler sportowy zrobić na tyłach niemieckiego sedan.

w wnętrze, nie brakuje sport i dane jakościowe, jak sportowe fotele ze skóry, z ulepszonym trzymaniem bocznym (AMG opcjonalne siedzenia), ekskluzywne pedałów, czerwonymi przeszyciami zasadzie kontrastu na kole kierownicy, wielofunkcyjnym ekranie 4,5 cala, projektowanie mety w prędkościomierz i długa i tak wyjątkowe.

Mercedes E43 AMG 4Matic Zostanie on przedstawiony na New York International Auto Show który odbywa się w marcu tego roku. Nie iść na sprzedaż, tak, aż do miesiąca wrzesień.

Mercedes E43 AMG 4Matic

Możesz być także zainteresowany

Mercedes E Class 2016, zdjęcia i ostateczne dane techniczne

C43 AMG Mercedes-Benz 4Matic Coupe, jeden z najbardziej sportowy Klasy C