Audi TT RS Coupe TT RS Roadster 2016 i 2016, podniecenie kwadratu

Audi TT RS Coupe TT RS Roadster 2016 i 2016, swoje najlepsze zdjęciaAudi TT RS Coupe TT RS Roadster 2016 i 2016, swoje najlepsze zdjęciaAudi TT RS Coupe TT RS Roadster 2016 i 2016, swoje najlepsze zdjęciaAudi TT RS Coupe TT RS Roadster 2016 i 2016, swoje najlepsze zdjęcia

Zakres sportowym Audi TT jest zakończona z oficjalnym otwarciem Audi TT RS Coupe nowe TT RS Roadster 2016 i 2016, premierę na Salonie Samochodowym w Pekinie (Chiny).

Jednym z głównych kluczy Audi TT RS Coupe i Roadster TT RS 2016 znaleziono w jego Nowy silnik benzynowy 2,5 TFSI pięć cylindrów wykonana w całości aluminium. Maksymalna moc jest reklamowana 400 KM (Wskazujący pojemność masa / litr 161,3 KM na litr), a moment obrotowy Deklarowana maksymalna 48.94 MKG, dostępny między 1700 obrotów na minutę i 5850 obrotów na minutę.

Z tego mechanistycznego podstawa do Audi TT RS Coupe to ogłasza przyspieszenia w zakresie od 0 do 100 km / h, w 3,7 sekundy (3,9 sekundy do TT RS Terenówce). Prędkość maksymalna jest ograniczona elektronicznie do 250 km / h, nawet jeśli życzenia klienta może instruować Audi zwiększyć maksymalną prędkość do 280 km / h.

darmowe wyceny online Twojego samochodu używanego motor z Audi TT RS Coupe i Roadster TT RS 2016 to jest mniejszy i lżejszy (Całkowita, 26 kg mniej niż poprzedni propelenta). wielki turbosprężarka Jest przeznaczony do pracy przy maksymalnym ciśnieniu 1,35 bara. Ze swej strony, intercooler To jest bardziej wydajne uzyskanie niższej temperatury w celu osiągnięcia możliwie najwyższej procentowej zawartości tlenu. System Audi valvelift System (AVS) zmienna otwarcie zaworu w zależności od akceleratora i prędkość obrotowa pozwala także umożliwić zasilanie pełne pięć-cylindrowy silnik, zapewniając świetną równowagę między wydajnością i efektywnością. Podwójny układ wtryskowy przyczynia się również jego ziarnka piasku dodatnich wyników mechanicznego Audi TT RS Coupe i Roadster TT RS.

Audi TT RS Coupe i TT RS Roadster 2016: quattro

Po uzyskaniu maksymalnej dawki motoryka i bezpieczeństwo, nowy Audi TT RS Coupe TT RS 2016 i 2016 Roaster Zawierają one najnowszą ewolucję układu napędowego stały na wszystkie koła quattro elektrohydrauliczne sprzęgło Wielotarczowy. Audi mówi rozkład momentu obrotowego na tylną oś jest teraz produkujących bardziej inteligentnie i wydajnie, gdyż wcześniej system bada zachowanie tylnej osi.

Dynamiczny układ napędowy Audi drive Wybierz Operacja wielomodowych kładzie się na służbę nowy Audi TT RS Coupe TT RS Roadster 2016 i 2016. Dostępne są cztery tryby jazdy: comfort, auto, dynamic i indywidualne. W zależności od jednego lub drugiego, parametry reakcji i operacja quattro różnić, Gearboxa S tronic podwójny pazur siedem-biegowa, reakcja silnika zawory zarządzanie i układ wydechowy.

Audi TT RS Roadster 2016Agility w sterami Audi TT RS Roadster i Audi TT RS Coupe Jest ona wzmocniona z sportowe zawieszenie systemu RS i precyzyjny układ kierowniczy, bezpośredni i informacyjny. Została ona wybrana sztywną regulację w konfiguracji sprężyny i amortyzatora, podczas gdy korpus 10 mm bliżej podłoża. Efektywność sport może wzrosnąć do wyższego poziomu, jeśli opcja jest wybrana sportowe zawieszenie RS Plus z Audi magnetic ride.

Audi TT RS Coupe TT RS Roadster 2016 i 2016, lżejszy

Koncepcja lekki Audi Przestrzeń Budowa (ASF) Niemiecka firma ponownie wybiera ważny etap w produkcji i rozwoju nowego samochodu. W przypadku tych dwóch sportów, zastosowanie kompozyt aluminium i opieczętowane stal spowodować dwa lżejsze niż ich poprzednicy samochodów o łącznej masie 1,440 kg dla Audi TT RS Coupe (10 kg mniej niż poprzedni) i 1,530 kg TT RS Roadster dla.

Audi TT RS Coupe TT RS Roadster 2016 i 2016: oświetlenie LED i OLED

Szeregowo, Audi TT RS Coupe i Roadster TT RS montowane tylne światła LED oświetlenie typu, ale można też wybrać bardziej wyrafinowany system z systemem Matrix OLED (Diody organiczne) Wygląd 3D.

Audi TT RS Roadster 2016Audi TT RS Coupe TT RS Roadster 2016 i 2016: Aerodynamika

Przy opracowywaniu wysokiej wydajności samochodów, aerodynamiczna składnikiem jest kluczowa. w Audi Znam i sumiennie pracowali w tej sekcji Nowe Audi TT RS Coupe i Roadster TT RS. Zarówno częścią tylnego spojlera nieruchoma zakotwiczone dwa podwójne struktur. Opcjonalnie można wybrać chowanym wali spoiler lub rozszerza w zależności od prędkości. Pod agresywnym tylnym zderzaku, dyfuzor powietrza jest zintegrowane. W sumie, Współczynnik oporu CX 0,32 dla Coupe i 0,33 dla Roadster.

Audi TT RS Coupe TT RS Roadster 2016 i 2016, wiele szczegółów sportowe

sprzęt oferowane przez Audi TT RS Coupe i Roadster TT RS To jest bardzo szerokie. Zewnętrznie wydarzenia sportowe jego montażu felgi aluminiowe 19-calowych opon środki 245/35 (opcjonalnie 20-calowe 7 radia i opony następnie mierzy 255/30).

układ hamulcowy Jest na wysokości szalonego sportu. W szczególności, TT RS Coupe i TT RS Roadster zamontowano perforowanej płyty ze stali i o średnicy 370 mm wentylowane na przednie koła (310 mm z tyłu). Pomiędzy ramionami koła, są wyraźnie widoczne zaciski hamulcowe na czarno i inicjałami RS. Opcjonalnie można wybrać carbocerámicos hamulce, lżejsze i bardziej odporne na zmęczenie w przypadku bardzo intensywnego użytkowania w obwodzie.

Możesz być także zainteresowany

- Audi TT Roadster 2.0 TFSI Quattro BMW Z4 28i przeciwko SDRIVE

- Test: Audi TT S, idealne ciało

- Koncepcja Audi TT Clubsport z elektrycznym Biturbo