SUV w przyszłości pokochasz I-Pace Jaguar, Mercedes EQ …

Future SUV elektryczny cieszyćFuture SUV elektryczny cieszyćFuture SUV elektryczny cieszyćFuture SUV elektryczny cieszyć

SUV On już zdjęty. i Zasilanie jest naprawdę startu i a nie gospodarki pozostaną drogie jak dobry diesel w swoim segmencie. W przyszłym krajobrazie pojawiają się SUV Trzy nowe i interesujące produkty: I-Pace Jaguar, Mercedes i Volkswagen EQ średnica wewnętrzna Producenci są jasne: potrzebują energii elektrycznej jak samo społeczeństwo. Poświęć czas wyważania otwartych drzwi, niektóre z wahaniem, inni lamentować niedojrzałość rynku, ale po Jaguar wykazały jego I-Pace, mniej podatne na te silniki już zrozumiałe: samochód elektryczny jest tuż za rogiem.

Koncerny samochodowe od dawna próbuje odgadnąć przyszłość wymyślić. Tesla udało się wdrożyć pierwszy logicznie dostosowane do ich małej perspektywy producenta. teraz Jaguar, z jego spektakularny SUV-i-Pace złamał mitu, udowadniając, że można zrobić elektryczny samochód, który nie tylko dziwnie wygląda, ale może być nawet ładna. Istnieją powody techniczne, że samochody elektryczne nie są koniecznie resultones, szczególnie aerodynamiczny. Niektórzy producenci zdołali udowodnić swoją siłę poprzez rozwój platform i konwencjonalnych ciał w stanie uwzględnić ich wszystkie potrzeby w wersji elektrycznej, podobnie jak w przypadku VW Golf pocztą lub niedawno Hyundai Ioniq. Jednakże, VW, tak dumny, że udało się jej elektryczne wydają prostą Golf, daje zwrot od 2019 roku, rozpoczynając swoją I.D opiera się na koncepcji elektrycznego. dając pałeczkę do swego golf (VIII Golf zostać uruchomiony w 2018 roku).

Chcemy być SUV

Jeżeli społeczeństwo chce nadwozia SUV, wysoki, dominującą obecność i co sprawiło, że producenci uważają oni kupić elektryczny z nadwoziem "których nie prowadzą"? Większość producentów zdobyć ich odpowiedniki elektryczne są lepsze niż spalanie (Brak hałasu silnika lub pokrycie wibracje przypisać), ale zmuszony do wyższej dobrej cenie i to nie koniecznie zarabiać z nimi. Ponieważ sam rynek jest gotów nabyć Campero SUV wygląd, dlaczego próbowali sprzedawać samochody "rozsądny"Dlaczego uruchomienie małych samochodów jak segmenty cenowe są związane z rozmiarem? niektórzy producenci we własnej głowie, VW, inni w innych, Oni sobie sprawę, że władza musi być SUV, Kompaktowe i estetyki, które mogą sobie lecz zamiatanie rozmiar. Volvo XC40 patrzeć w przyszłość, Audi e-tron, ogłoszonego 2020 BMW X3 ... i tu przynieść Jaguar, Mercedes i VW.

Jaguar i-Pace przyszłość samochód elektrycznyDobre, jak już są, niezależnie, elektryczny SUV wyląduje w odpowiednim czasie. Skandal oleju napędowego wzrosła świadomość zanieczyszczenia i technologii silników, gminy pozostawić je na zewnątrz swoich działań przeciwko handlowi ludźmi oraz w 2020 roku producenci zaczną płacić podatki od nadmiaru CO2 z samochodów, które sprzedają. To może wspomóc elektryczne rządy samochodów nie do nich dotrzeć, ale pomagają one dywanie drodze podczas infrastruktury ładowania jest zainstalowany. Zachęty do użytku autostrady, bezpłatny, parking, pasy HOV lub dostępu do centrum nie będzie trwać wiecznie, ale na pewno coś będzie.

Jaguar i-Pace: Można zamówić; dostawa w roku 2018

Jaguar pozycja kierowcy i-Pace, awangardowy, nie wstrząśnie podstawami każdego kierowcy. wbudowane oprzyrządowanie cyfrowe, okrągła kierownica, konsola środkowa cantilevered jest bardziej konwencjonalne niż Porsche 918 Spyder, powłoki tkaniny na desce rozdzielczej i widać Peugeot 3008 ... koncepcyjny i-Pace jak widać wydaje się wykonalne jako inspirujące. Pytanie brzmi: dlaczego Jaguar jeśli rok temu został ukarany koncepcyjnego Land Rover Evoque- e? 70 kWh baterii i dwa silniki, 85 kW i 145 kW przód tył to byłby idealny samochód elektryczny. Może to szok Jaguar przychodów bilansowych pomocy między markami JLR. Autonomia zaplanowane dla Jaguara i-Pace, zgodnie z europejskim cyklu mieszanym (NEDC), to jest około 500 km.

Future elektryczny SUVMercedes EQ: "electrodiseño" 2019

Mercedes nie chce EQ "przerwa"Ale angażować z kierowcą Mercedes zawsze ... i tych, którzy potrafią zrozumieć. Po dotarciu na ulicy w 2019 roku będzie to samochód elektryczny, ale nadal nie pokaże swoją dużą składową autonomicznego samochodu, co z pewnością odziedziczył po swoim braciom. pasażera z przodu, prawie poziomy charakterystyczne supersamochodów dashboard dla kierowcy, asymetrycznej pozycji jazdy, stoi gigantyczny 24-calowy oprzyrządowanie, przypominając tabletkę ... wszystko wyjaśnia, że ​​EQ elektryczne chce być Twój czas i dziesięć lat poza nią. autonomia pojawi się 500 kmakumulatorów o wyższej mocy, jonów litu i 70 kWh.

VW średnica wewnętrzna : Od 2019

Mobilność elektryczna jest podstawą VW. Nie chcą, aby samochody niszowe (i one wykazały, e-golf), ale miały nowy kierunek, z lekcją. To jest nie do elektryczną wersję każdego samochodu. Jest zrewolucjonizować samochód elektryczny. To musi być do spełnienia niedawno ogłosił plan być światowym liderem w dziedzinie mobilności elektrycznej i sprzedać milion samochodów elektrycznych od 2025 roku VW staną się I.D pierwsze sto procent elektrycznych samochodów nowej gamy pojazdów i prezentuje markę Zakres autonomia w nowa średnica wewnętrzna począwszy od 400 i 600 km.

Możesz być także zainteresowany

Jaguar i-Pace, elektryczny SUV 400 KM

Volkswagen I.D: pierwszy samochód elektryczny nowej ery VW

Mercedes EQ. elektryczny samochód przyszłości

Najobszerniejsza Poradnik dla kupujących SUV