Wtyczki Prius II wtykowych hybrydowe tylko 1,4 l / 100 km

Prius Plug-in wtyczką drugiej generacjiPrius Plug-in wtyczką drugiej generacjiPrius Plug-in wtyczką drugiej generacjiPrius Plug-in wtyczką drugiej generacji

Druga generacja wtyczka Toyota Prius Jest już rzeczywistością. Prezentowane w ramach New York International Auto Show 2016 Nowa Toyota Prius Plug-in Jest to kamień milowy w filozofia ekologiczna japoński producent.

Według wstępnych doniesień, Nowa Toyota Prius Plug-in Będzie się w sprzedaży w niektórych krajach europejskich późno 2016 (Do tej pory nie zostało potwierdzone, że osiągnie Hiszpanii). Jego konstrukcja przypomina zarówno wodór Toyota Mirai i jednostki Czwarta generacja Toyota Prius (Wersja nie wtykowych).

w wnętrzności systemu hybrydowego Toyota Prius Plug-in II zawierać następujące elementy techniczne. Z jednej strony, z silnikiem benzynowym, w tym przypadku Atkinson cykl i 1,8 litra przemieszczenie; a po drugie silnik elektryczny. Cała moc systemu hybrydowego nie został ogłoszony, choć inne odniesienia zarówno zużycia paliwa i emisji interesujących danych.

dla Nowa Toyota Prius Plug-in II, Japońska firma zapowiada średnie zużycie 1,4 l / 100 km (Równoważny poziomu emisji 32 g / km CO2). Jak zwykle w rodzaju wtyczki w samochodach hybrydowych i według europejskiej normy NEDC (New European Driving Cycle), średnie zużycie danych należy podchodzić z pewną ostrożnością. Jonami litu w optymalnym obciążeniem, jeśli warunki jazdy są odpowiednie, nowe Toyota Prius plug Można iść w Tryb elektryczny sto procent około 50 km, A odległość niemal podwaja (25 km) do Prius Plug-in pierwszej generacji. w tym Tryb EV lub czysto elektryczny, Toyota Prius Plug-in Możesz przejść do maksymalna prędkość z 135 kilometrów na godzinę (W stosunku do 85 km / h wtyku Prius pierwszej generacji).

Toyota Prius Plug-in 2016Toyota Prius Plug-in II: Rodzaje i czas ładowania

Jako dobry samochód hybrydowy to znaczy Toyota Prius Plug-in Może być ładowany przez przeniesienie procesu hamowanie regeneracyjne. litowo-jonowych o pojemności 8,8 kWh Możesz być także pobierana, jeśli samochód jest podłączony do sieć elektryczna. W takim przypadku oraz jeżeli podłączony do ściany 230 V, czas ładowania wynosi 2,3 godziny szacuje.

konstrukcja platformy Toyota Prius Plug-in II To się nazywa Tnga (Toyota New Glogal Architecture), taka sama jak Prius IV wolno podłączać i że nowa Toyota C-HR, jeden z SUV większość będzie mówić 2016. Po zapisaniu maksymalne możliwe kg poza skalą, inżynierowie Toyota wybiera silniejsze i lżejszych materiałów, takich jak The tworzywo sztuczne wzmocnione CFK włókna węglowego obecny w niektórych częściach karoserii.

futurystyczny design Toyota Prius plug-in II odzwierciedla ponad względów czysto estetycznych i praktycznych zagadnień funkcjonalnych. Dowodem na to jest dobre Współczynnik oporu Cx 0,24.

Toyota Prius Plug-in 2016Toyota Prius Plug-in II: technika i technologia

o niewielkie ogniwa fotowoltaiczne w dach pozwoli Toyota Prius Plug-in ponownego wykorzystania energii słonecznej II Zdobyte do przekształcenia elektryczność.

Kolejne wydajne postęp technologiczny wykorzystany w nowy Toyota Prius plug Jest to nowy system klimatyzacji wyposażony w pompę ciepła z wtryskiem gazu.

Wewnątrz Toyota Prius Plug-in Jest całkowicie cyfrowy. W nim, trwa etap jednego ośrodka duży 11,6-calowy ekran dotykowy umieszczony w dużej tabletki w centralnej części deski rozdzielczej i pionowo. System projekcyjny informacji na przedniej szybie Wyświetlacz Head-up Będzie również służąc kierowcy, jak również nowy system pół-autonomicznego parkowania oraz system sterowania z adaptacyjnego tempomatu zarówno szybkość i odstęp bezpieczeństwa.

Możesz być także zainteresowany

- Toyota C-HR, SUV, która będzie walczyć z Nissan Qashqai

- Nowa Toyota Prius IV, testowane

- Jazda Hybrid Toyota RAV4

- Długoterminowy test Hybrid Toyota Auris