Skoda Octavia III, jego silniki o szczegóły

silniki Skoda Octavia IIIsilniki Skoda Octavia IIIsilniki Skoda Octavia IIIsilniki Skoda Octavia III

Stopniowo poznają wszystkie tajemnice trzeciej generacji Skoda Octavia. Średnia ta limuzyna grupa Volkswagen Korzyści z całego zestawu środków technicznych i mechanicznych na poparcie platforma budowa krzyż modułowe MQB. Wśród nich są m.in. bardziej wydajne silniki co także zawierać nowy Skoda Octavia.

Inżynierowie podjęły wszelkich starań, aby zmniejszyć możliwe straty tarcia, w tym czasie było zoptymalizowane proces spalania silników. Podobnie, poczyniono postępy w układy wydechowe oraz proces doładowania. Aby to wszystko musi dołączyć?zmniejszenie wielkości i masie całkowitej silników, Ponadto oprócz dwóch innych technologii, takich jak system start / stop silnika i urządzenia energia stop-początek odzyskiwania podczas hamowania i zwalniania (Dostępne w zależności od wersji), które również przyczyniają się ich trochę w znacznych postępów w zakresie efektywności. Owocem zjednoczenia wszystkich tych technik i pomiarów mechanicznych, zakres śmigieł Skoda Octavia III Przedstawia Zużycie oraz emisji w górę 23 procent mniejsza (O 0,8 l / 100 km mniejsze zużycie paliwa).

Cztery silniki benzynowe

wszystko Nowe silniki benzynowe Škoda Octavia zawierają znane i ulepszonej technologii TSI. W sumie, dali się cztery silniki to wszystkie z nich cztery cylindry i wyposażonadoładowania i bezpośredni wtrysk. Zasilanie benzyna zaczyna się od 86 KM 1.2 TSI, czeskiej marki zapowiada zużycia 5,2 l / 100 km, na poziomie 119 g / km CO2. Maksymalny moment uznany za 1.2 TSI jest 16.31 MKG między 1400 a 3500 obrotów na minutę, podczas gdy typ dostępnego na tym silniku skrzyni biegów jest manualna pięciobiegowa.

Poniższy silnik benzynowy o Skoda Octavia jest 1.2 TSI 105 KM Zielona Tec, wyposażone w układ start / stop i urządzenia do odzyskiwania energii. Może on być połączony z ręcznym lub sześć automatyczną skrzynią biegów z dwoma znanymi sprzęgła DSG siedmiu prędkości. Na poziomie 1,2 TSI zielony TEC 4,9 l / 100 km i 114 g / km CO2 reklamowane. Krokiem nad trybunami 1,4 TSI 140 KM -z sześciobiegową Máchovo lub DSG siedmio- do której wysuwane 5,3 l / 100 km i 121 g / km CO2. dostawa benzyny jest zakończony z 1.8 TSI 180 KM DSG siedem prędkości, dla której zużycie 5,7 l / 100 km i 131 g / km CO2 są zgłaszane. Później dodaje się wszelkiego prawdopodobieństwa wersji kompatybilnej gaz ziemny, a wariant Sportowy i mocny w odpowiedzi na akronim RS.

Diesel cztery inne „Hearts”

wszystko Silniki wysokoprężne Skoda Octavia III są oneTDI z turbodoładowaniem, z z bezpośrednim wtryskiem icztery cylindry. Im mniej potężny silnik jest1.6 TDI 90 KM (4,1 l / 100 km i 109 g / km CO2) z pięciu skrzynią biegów. Na wyższym etapie znajdujemy Zielona Tec 1.6 TDI 105 KM z systemem start / stop i odzyskiwania energii, dla których wydatek jest ogłoszony 3,8 l / 100 km i 99 g / km CO2.

Trzeci silnik wysokoprężny dostępny w Nowa Skoda Octavia GreenLine jest 1.6 TDI 110 KM, z Start / Stop, odzysk energii, zmiany podręcznika sześć prędkości z poszczególnych wydarzeń oraz szereg środków technicznych, które sprawiają, że jest to najbardziej efektywny z zakresu tego modelu, jako skromny poziom zużycia paliwa i emisji są przewidywane, z tylko 3,4 l / 100 km i 89 g / km CO2.

Wreszcie, zasilanie silników wysokoprężnych Octavia III kończy się nowa Zielona Tec 2.0 TDI 150 KM, które mogą być połączone z DSG sześć manualną transmisji lub sześć kół zębatych. Do tego mechanicznego reklamowane 4,5 l / 100 km i 119 g / km CO2.