Renault Clio GT 120 EDC, młodszy brat Clio RS

Clio GT 120 EDCClio GT 120 EDCClio GT 120 EDC

Czwarta generacja Renault Clio i ma swoje wersja GT. Francuski narzędzie posiada swój zakres drugi wariant sportowy, oprócz już znanych RS 200 EDC. nowa Clio GT 120 EDC Mocowania TCe benzynowy silnik turbo o pojemności 1,2 litra, produkowane w fabryce silników Valladolid, i ma moc 120 KM, drugi najwyższy wynik w przedziale po 200 KM Clio RS.

Związana z Automatyczna skrzynia biegów z podwójnym sprzęgłem EDC, z łopatkami przy kierownicy do sekwencyjnej skrzyni biegów Clio GT przyspiesza od 0 do 100 km / h 9,4 sekundy 6,7-z dala od nagrywania Clio RS. Efektywność i sportowy iść w parze w tym wariancie Clio: Średnie zużycie 5,2 l / 100 km Z jednej strony, jest ona stanowi to oszczędność ponad dwóch litrów w stosunku do poprzedniej generacji GT według Renault; i sportowe zawieszenie i amortyzatory ze specyficznymi tarados z drugiej strony.

Sportowy akcent sięga także jego projekt. W zewnętrznym wyglądzie, mamy Specyficzny przedni zderzak Światła LED do jazdy dziennej, 17 calowe felgi, podwójny układ wydechowy chrom i tylny dyfuzor, i wiele szczegółów zarówno w ciele Kolor „Niebieski Malta”, tak jak w przedziale pasażerskim. w wnętrze Nowe Clio GT podkreśla odcienie szarości, jasny chrom i czarny, a także sportowe fotele z fałd bocznych i aluminiowe pedały.

poziom sprzęt, Renault Clio GT 120 jest standardowo EDC System nawigacji R-Link ekran dotykowy, z narzędzia „telemetrii na pokładzie” zawiera-głośnomówiący karty, Bluetooth, port USB i System R.S. napęd, który pozwala na wybór pomiędzy dwa tryby jazdy, „Normal” i „Sport”, można zmienić czułość przepustnicy i układu kierowniczego.

Nowe Renault Clio GT 120 EDC jest teraz dostępny w cenie 18,850 euro, stojąc na drugim etapie w zakresie francuskiego narzędzia nie tylko władzy, ale również w cenie. Tak, z To kosztuje prawie 6000 euro niższe niż Clio RS (24.400 euro).