Peugeot 308 R Hybrid, hybrydowy wściekły

Peugeot 308 R Hybrid, hybrydowy wściekłyPeugeot 308 R Hybrid, hybrydowy wściekłyPeugeot 308 R Hybrid, hybrydowy wściekłyPeugeot 308 R Hybrid, hybrydowy wściekły

banner PeugeotPołączenie wydaje się na początku, więcej niż niesamowite. A „łagodne” 308 jako kompaktowy System hybrydowy, AWD i500 KM?. Wyjaśniamy, co się tutaj dzieje. Pierwszą rzeczą, jaką należy wiedzieć, że ten gniewny wersja 308 zrobił Peugeot Sport, z dużym doświadczeniem w najlepszych konkursach takich jak World Rally Championship, który opuścił w 2005 roku Le Mans lub Dakar i już opracowane modele takie jak 908 RCZ Le Mans lub R.

Sportowego, w tym sensie, wydaje się kwestią bezsporną. Jego dane potwierdzają go: 0 do 100 km / h, w 4 sekundy a co to jest bardziej zdumiewające, 70 gramów CO2 na kilometr i konsumpcji, które szacujemy na około Średnie 2,9 litra na 100 km.

Bruno Famin, dyrektor Peueot Sport, wyjaśnia charakter tego 308 R Hybrid „jest spojrzeć na potencjał, który może mieć ultradeportivos Peugeot w przyszłości”.

air Racing Santander

Estetycznie, to walcowanie laboratorium, przy jednoczesnym poszanowaniu estetyczną podstawę 308, wita cechy wzoru Quartz Concept Car, widzieliśmy na Paris Motor Show 2014. Zatem, przednie i tylne utwory są 80 mm szersze i spektakularny 235/35 jest mile widziany na obręcz 19 cali. Przednie skrzydełka kaptur przyjmuje wiele wyrazistości połączeniu z ostrymi krawędziami i gładkimi powierzchniami na zderzaku. Grill, podobny do Mety projektu, spełnia podwójną rolę daje mu bardzo Racing i służy do chłodzenia silnika.

Zwraca również uwagę malowanie w kolorze niebieskim i czarnym -Styl Peugeot 208 GTI 30th-, jak Peugeot, hołd hybrydowego charakteru modelu i do pojazdów francuskiej konkurencji.

Wewnątrz znajdziemy 'I-kokpit', bardzo podobna do konwencjonalnego 308, ale z wyścigów i dostosowywania cztery indywidualne fotele koncentruje się na konkurencji.

Cztery tryby jazdy

Jeśli chodzi o mechanikę, wykorzystuje Quartz Wtyczka hybrydowy system napędowy (Wtyczki), który łączy moc 1.6L czterocylindrowy silnik benzynowy THP 270 HP (który wykorzystuje rcz R) połączoną z automatyczną skrzynią biegów z sześciobiegową krzywki na kierownicy i dwóch -z silników elektrycznych 85 kW / 115 KM. Jedne z nich znajduje się z przodu (ciepło towarzyszące śmigła), a druga jest umieszczona z tyłu, zarówno podczas pracy hamowania do ładowania akumulatora 400 V. Prędkość maksymalna jest ograniczona elektronicznie do 250 km / h.

Do czterech trybów jazdy można mieć w tym Peugeot 308 R Hybrid oraz, w zależności od każdej mocy i momentu obrotowego, z którymi będziemy mieć będą różne. z tryb 'Hot Lap', mamy 500 KM i moment obrotowy o wartości 74,4 mkg i bierzemy pełną arsenał samochodu: silnik spalinowy i silnik elektryczny. z Mode „Tor” musimy „zgodne” z 400 KM i 54 MKG, od przodu silnika elektrycznego używać go tylko jako przyspieszeń wsparcia. w Mode „Droga” my „cofnąć” w pełni przedni i tylny silnik elektryczny zapewnia wsparcie dla THP napęd 1.6l na którym cała masa przenoszenie kropli. wynik: 300 KM i moment obrotowy 40,8 MKG. w tryb „ZEV” Głównym aktorem jest tylny silnik elektryczny, będąc przednie wsparcie i znikają zwykłego silnika spalinowego równanie.