Alaskan, nowy Renault, które zaskoczą

Nowe Renault AlaskanNowe Renault AlaskanNowe Renault AlaskanNowe Renault Alaskan

nowa Renault Alaskan Jest to pick-up z jednej tony ładunku. W zależności od marki, ten pojazd ma „globalne ambicje.” Już jest zaczęły być produkowane w Cuernavaca (Meksyk) oraz w ostatnim kwartale tego roku w Barcelonie będzie -W tej samej linii co fabryce Nissana, która produkuje i NP 300 Navara- w mieście Cordoba (Argentyna).

Do tej pory marka nie ogłosiła data set na sprzedaż w Europie. Ale bardziej prawdopodobne w ostatnich tygodniach 2016 roku lub na początku 2017. Pierwszym krajem, w którym został on sprzedawany jest Kolumbia, gdzie został oficjalnie przedstawiony dzisiaj.

Podobnie, Renault nie dostarczył cen na rynku europejskim. Dla porównania, trzeba pamiętać, że stopa Nissan Navara części NP 300 w Hiszpanii, 20.000 euro plus podatek.

Nowe Renault Alaskan

Silniki Renault Alaskan

Początkowo Renault Alaskan jest dostępny z 2,3 litrowy dci dwa uprawnienia do wyboru: 160 i 190 KM. Silnik ten ma dwie turbosprężarki: mała turbo zapewnić sprawne przyspieszanie przy niskiej prędkości i większej wydajności dla większej szybkości.

Renault zapowiada, że ​​nie będzie więcej innych silniki do wyboru przez rynki: A 2,5 litra benzyny 160 koni mechanicznych i diesel 2,5 litra 160 lub 190 KM. Przekładnie będzie ręczne albo automatyczne sześć lub siedem stosunki.

Alaskan Renault: jego system trakcji

Trakcja będzie integralną korek. W ten sposób kierowca może wybierać między trzy tryby. Pierwszy z nich, 2WD, nadaje się do jazdy po utwardzonej drodze, dzięki czemu można zaoszczędzić paliwo; drugi, 4H, i który może być podłączony poniżej 60 km / h: jest wskazany do jazdy po torach i drogach bardzo niskiej przyczepności. Wreszcie, 4LO można podłączyć tylko pojazd jest nieruchomy i jest wskazany tylko do opuszczenia bardzo trudnym terenie, takich jak piasek, śnieg lub błoto.

Ponadto Alaskan Renault ma różnicowy o ograniczonym poślizgu Mail (ELSD). Wykorzystuje czujniki układu hamulcowego do wykrywania prędkości każdego koła. Powinien koło jednego z szybów obracać się szybciej niż inne, to spowalnia trochę poprawić przyczepność. Ponadto Renault ma Alaskan mechaniczna blokada mechanizmu różnicowego tylny, co poprawia jego zachowanie w ekstremalnych warunkach.

wśród Systemy napędowe wsparcia dostępne dla tego nowego modelu Renault, stanowią pomoc początek wzgórze, co zapobiega toczeniu pojazdu w czasie ruszania z powrotem i sterowanie Hill Descent. Wykorzystuje hamulce automatycznie, aby zapobiec pojazd do prędkości w dół wzgórza. Mamy również znaleźć zwykle ABS i ESP, elektroniczny rozdział siły hamowania (EBD), system wspomagania hamowania awaryjnego (BA).

Możesz być także zainteresowany

Toyota Hilux 2016: odebrać Test wyrafinowany i solidny

Nissan NP300 Navara, rozrywka i praca wykonana w Hiszpanii

Detroit Auto Show 2016: pick-up top 3

Alaskan Renault Concept, nowy pick-up na rok 2016