Mazda RX-9: Nowy samochód sportowy z silnikiem rotacyjnym w 2020 roku?

Mazda RX-9: obrócić gazetę sportową, bliżejMazda RX-9: obrócić gazetę sportową, bliżejMazda RX-9: obrócić gazetę sportową, bliżejMazda RX-9: obrócić gazetę sportową, bliżej

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Mazda może być gotowy w ciągu trzech lat komercyjnego uruchomienia RX-9, sport, który w oparciu o RX-Vision pokazany na Tokyo Motor Show 2015. Podobnie jak poprzedni RX, będzie miał silnik rotacyjny jako znakiem rozpoznawczym.

Mazdda RX-Vision-Conceptwzrost ograniczenia emisji stanowiły kropkę RENESIS silnika rotacyjnego używany do 2010 roku, Mazda RX-8. Od tego czasu i na różnych forach, kierownictwo od Mazdy twierdził, że nie ma takiego pojazdu lub silnika do planów produktowych w najbliższej przyszłości: Cele znakiem Hiroshima wydawało większej koncentracji wysiłków na produkty największy ciężar handlowy.

Jednakże, Obraz jest ważne i wyjaśnia, dlaczego Mazda, w rzeczywistości nigdy nie porzucił idei kontynuowania ewolucji serii RX. I nie jest to samochód koncepcyjny RX-Vision to udowodnić. Nawet w jego coming-out, stało się jasne, że silnik został przypisany do projektowania tego ćwiczenia było niczym innym niż pochodna tych Wankel i pod nazwą SKYACTIV-R.

Ewolucja tego silnika jest wyzwaniem dla Mazda, Zakłada przez CEO, Masamichi Kogai, przedstawiając ten samochód koncepcyjny za rolę w „promowaniu szczególne stosunki z klientami i być ich znak odniesienia”. I to, że wie, że chociaż Mazda SKYACTIV skuteczna strategia służy do przywrócenia korzyści marki z przekonujący i atrakcyjnej gamie samochodów osobowych i SUV-ów, takich jak Mazda 3, Mazda 6 i Mazda CX-3., ma również zasadnicze znaczenie, aby zapewnić pewną zdolność różnicowania, z którym w celu przyciągnięcia klientów.

I to jest rola RX-9 i jego śmigła, bo chociaż Silnik rotacyjny pojawił się daleko od wymogów specyfikacji modeli produkcyjnych, prawdą jest, że Mazda zawsze utrzymywał pewien rozwój działalności przez inżynierów wokół nich w celu poprawy efektywności, zmniejszenia emisji i rozwiązać swoje problemy z niezawodnością.

Wydaje się, że wraz z cesją z oficjalną nazwą SKYACTIV-R dla silnika RX-9 części tej drogi już przebytej i, w rzeczywistości, praca dumpingu w ciągu ostatnich ośmiu lat będzie się opłacać w dealerzy niż później. 2020 wydaje się być termin wybrany przez zarząd Mazda po formalnym przyjęciem zarówno projektowania i inżynierii Przyszłość RX-9 nazwa jest już zarejestrowana przez Mazdę. I to jest to, że 2020 również będzie obchodził stulecie producenta. Przystawka może być pojawienie się w przyszłości Hall of Tokyo -in 50. urodzin Feliksa Wankla na pomysł, że złowione w tych silników Wankla i 40. rocznicy pierwszej Mazdy z nim, w Cosmo-, bliższej projektu produkcja mogłaby rozpocząć się w 2019 roku.

Jak dotąd wiemy, że Projekt SKYACTIV-R RX Vision przemieszczenie 1,6 litrów, z dwoma wirnikami, które i dzięki turbo doładowaniem, może osiągnąć 400 KM; znacznie powyżej 231 KM, maksymalny silnik dostaje 1.3 w RX-8. W niektórych źródłach mówiąc o Mazda RX-9 mogłaby Przyspieszenie wyścigi motocyklem.

Wśród jego udoskonalenia techniczne będzie jednorodny wysokoprężny ładowania (HCCI) zasobem, który znacznie ogranicza niektórych emisji, piętę Achillesa obrotowemu.