Wszystkie tajemnice nowego Alpine A110

To jest nowa Alpine A110, odkryteTo jest nowa Alpine A110, odkryteTo jest nowa Alpine A110, odkryteTo jest nowa Alpine A110, odkryte

Powiedziano nam, że Honda NSX, z jego lekka aluminiowa, było arcydzieło inżynierii, coś, co prawie nie widać. Inni powiedzieli nam, że Ciało i podwozie w całości z aluminium Mogą one pracować w samochodzie sportowym, ale zajęłoby coś, co zapewni komfort, konstrukcję, która zapobiega w ten sposób do przenoszenia drgań nie stać niewygodne w samochód ulica. Renault on odważył. Niestety, Alpine jest jeden, który odważył wymyślania swojego A110, odradzająca marki Renault.

Osobiście, w tym komfort "dość" Daję im wotum zaufania. Że musimy pamiętać, że z añitos tylko samochody, które nie miały miejsca obwód zamontowany bezpośrednio na kneecaps zawiesin, bez milczących bloków, które Antolin patent, który przyniósł samochody ulic i komfort podczas nieobecności ryzyko rozbicia zawiesin. W terminach zbliżonych do siebie, Ferrari i Renault umieścić na ulicy samochód bez tych milczących bloków, z Precyzja z kart, bezpośrednia transmisja z tego, co się dzieje na drodze ... i nie zbyt niewygodne. To był Renault Pająk, szorstka samochód, czysty charakter, samochód z układem tablic rejestracyjnych, z którym nawet musiała zrezygnować i położyć szybę, aby uniknąć zmuszając ulicą w hełmie.

Może również mieć Następnie prowadzi tę nazwę Pająk Alpine Następnie, ponieważ nie osiągnąć tona, ale wygoda, komfort, co zostało powiedziane, nie. Umieścić je w dowolnym miejscu prasować oczy zobaczył nagi, nie miał wspomaganie kierownicy, ale nie servofreno! Alpine A110 zapowiada się coś innego, spartan sportowy, ale XXI Century Style, która oznacza, że ​​niezbędne gwarancje to idzie 1,080 kg (Bez opcji). Drobiazg, jeśli myślisz najmniejszy Ferrari -Nawiasem mówiąc, z silnikiem waży dwukrotnie big- 300 kilogramów więcej.

Alpine architekturaLekkość, że chimera nazywa ...

Można może wydawać się, że droga, która otwiera ten Alpine, ale Renault jest weteranem aluminium i lekkie materiały. Po raz pierwszy słyszymy o tym mówić Renault była mozaiką (z "Materiał Optymalizacja strukturalna dla Automotive Innovation w Concept"), Projekt finansowany z funduszy europejskich Eureka, przedstawiony w 1994 roku lżejsze wynikiem 20 procent Clio, przy akceptowalnych kosztach i bez utraty jakości. Szczególnie godny uwagi był wówczas dznacznie niższy niż w konwencjonalnych wypadków czołowych samochód eLearning. To była jedna z firm w tym projekcie, Hydro Aluminium, z którymi prowadził szereg że engined dwumiejscowe sportowe nazywa Pająk jak już powiedział.

Ponownie rywal Porsche ...

... ale tym razem rywal z 718 Cayman. 911 poczyniła wielki, Szeroki, wierny podpartym tylnego silnika jak tego Alpine A110 przeszłości. Nowy Alpine zdystansowała, umieszczenie przedni wał silnika, najskuteczniejsza w dynamice samochodu, niczym Cayman centralnym układzie. Przeciwnik, który właśnie opuścił pokój 911, pozostawiając zawartość sześć cylindrów z cztery siłowniki, jak Alpine. Centralny silnik, ukryte, bardziej zwarta niż to wygląda, chociaż koło zamachowe wyjaśnia, że ​​jest to silnik z dużą ilością momentu obrotowego. Ten mechaniczny 1.8 turbo będą również oferowane w swojej grupie siostrzanym Renault Espace, w konfiguracji zmiękczona A110, z 225 KM i 300 Nm momentu obrotowego.

Jeśli Porsche jest niska, Alpine nadal będzie wyciąć pięć centymetrów i nie mniej niż dwudziestu długości. W zależności od tego jak na to patrzysz, że bitwa jest sześć centymetrów krótszy w Alpine powinno pomóc zwinność i szybkość pokonywania zakrętów tor trzy domniemywa centymetrów niezwykle wysoki.

Alpine poruszającyMoże krótki rozstaw osi nowego ołowiu Alpine stracić pewną stabilność przy wysokich prędkościach na niemieckich autostradach ... ale jest to przypuszczenie, ponieważ A110 dyfuzor może działać lepiej, Ponieważ korzyść silnika bokser w wysokości centrum grawitacji, ale również pozostawia mniej miejsca do pracy powietrze z tyłu. W przypadku, gdy wydaje kilka podobieństw, Mają nawet zapukał Otto Fuchs, tradycyjnego producenta opon dla Porsche, aby im koła z minimalnymi radia, aby poprawić wentylację i efekciarskie design.

tam luksusowe fotele sportowe która z jego korekty elektrycznych, idą powyżej 35 kg. Alpine baquets przytrzymaj, i pomimo ich 13.1 kg, nadal zapewniają komfort i estetykę ze skóry po bokach (w konkursie w dół od ponad 10 kilogramów). Firma Sabelt i tym razem nie podążają śladami Porsche. Czas ten jest ustawiony w Ferrari i jego osiągnięć "a la carte", Błogosławiony ISM. Na papierze, jedynym minusem są 45 litrów zbiorniku... przyczyni się do zalecenia, aby zatrzymać co dwie godziny jazdy: są do 19 litrów mniej niż Porsche Cayman.

Moment i widzieliśmy nowego Renault Alpine A110 w kolorze niebieskim, czarno-biały, wersja Premiere Edition. z 1.955 kopie mają być dostarczone w tym roku sprzedał się w ciągu pięciu dni. Produkowany jest, jak oryginał, w Dieppe.

Możesz być także zainteresowany:

Nowy Alpine, wideo

Alpine A110: pierwsze zdjęcia

Trasa Alpine do Paryża