Mercedes E Class 2016, zdjęcia i ostateczne dane techniczne

Mercedes E Class 2016, zdjęcia nowej luksusowej limuzynyMercedes E Class 2016, zdjęcia nowej luksusowej limuzynyMercedes E Class 2016, zdjęcia nowej luksusowej limuzynyMercedes E Class 2016, zdjęcia nowej luksusowej limuzyny

Mercedes przygotował już swoją przyszłą duży sedan, nowy Całkowicie nowa klasa E który wylądował w ciągu roku na rynku, gdzie Audi A6 już zwijania, ale została wzmocniona przez ich podstawy punktowy zakres regulacji oraz wprowadzenie nowych wersji jaguar wykończone uruchomienie zupełnie nowej generacji XF, volvo Ma gotowy szokująca S90 i BMW Działa również na nowym 5 serii. Mimo to, Mercedes planuje zrewolucjonizować segment względem projekt nie tylko przez linie, ale przez wydajności aerodynamicznej twojego ciała dzięki Cx 0,23- jakość, możliwości sprzęt, wydajność i, przede wszystkim, wygoda, od niepamiętnych czasów, siła marki.

Mercedes E-Klasa: Nowa Architektura

Każda grupa marka lub przemysł działa bardzo długi okres, więc teraz będzie nowy Mercedes klasy E, którzy korzystają z Modułowa architektura MRA wydany zarówno przez Mercedes klasy C jako flagowy domu, Mercedes klasy S. wiedzieć, lżejsze, bezpieczniejsze, sztywne i elastyczne na "zdolność adaptacji" różne technologie i długościach. Od klasy E, konfiguracja jest zatrudniony 2939 mm odstęp między osiami, nie mniej niż 65 mm więcej pokolenie towarzyski, który bezsprzecznie spowodować więcej miejsca dla pasażerów tylnych siedzeń. Długość tymczasem będzie 4.923 metrów, około 4 centymetrów więcej niż obecna klasa E. Ich linia jest znacznie szczuplejsze, ale także bardziej majuestuosa, elegancki i pełen niuansów w każdym rogu.

Przód będzie miał dwa projekty, w zależności od wykończenia. Zarówno rdzeń i doprowadzi Exclusive wykończone gwiazda kapturem marki, podczas Avantgrede i AMG użyje sportową kratkę z logo marki w centrum. Jego spojrzenie jest cechą zaawansowanych technologii dzięki reflektorów doprowadziło multibeam, 84 reflektorów LED na twarzy indywidualnie sterowane w celu wygenerowania wiązki światła całkowicie zróżnicowane w zależności od, ścieżką lub ruchu. Tymczasem aktywnych siatki zwane zaawansowane airpanel otwierać i zamykać, aby zoptymalizować chłodzenie silnika, w uzupełnieniu do innego drugiego zestawu „w ciemno”, pod naukę, że poprawić aerodynamikę przy dużej prędkości. Powrót, kolejna vanguardismo, chociaż opcjonalnej lampy błyskowej w tym przypadku. grupach optycznych opartych na technologii odbijającej nieopublikowanego wyglądają, w zależności od marki, jak Stardust, ze szczególnym blask przypominający Drogi Mlecznej.

W momencie uruchomienia, Mercedes E-Klasa znajdą się dwa zupełnie nowe silniki. W benzynie, PL 200 chowa blok 2,0 litra z turbodoładowaniem i bezpośredni wtrysk otrzymując 184 KM. Jego osiągi są takie: 7,7 sekundy w 0100 km / godz, 5,9 L / 100 km Średnie zużycie paliwa i 132 g / km. Rozrusznik Diesel tymczasem Mercedes PL 220 D oraz z blokiem o wielkości 2,0, głowica i wał korbowy z aluminium, mniejsza odległość między cylindrami powyżej 2,2 litra, leczenie ślizgowe ... Silnik zatem znacznie bardziej komfortowe wydajność i technologie jak powyżej 2,2. W pierwszej wersji PL 220 d, daje 195 KM informuje, średnie zużycie 3,9 l / 100 km, emisja 102 g / km i 7,3 l / km średnie zużycie. Jest zatem motoryzacji z najlepszych danych i zużycie energii w swojej klasie. Później ten blok będzie oferowany z mniej i bardziej zaawansowanych wersjach E 200, E 250 D D, W tym przypadku podwójnego doładowania.

Via E 200 benzyny i hybrydyzowano przez 82 KM silnik elektryczny i technologia Plug-in, z E350 i konfiguruje opcji hybrydowy sedan, o mocy globalnej 258 KM 600 Nm. ogłasza 30 km zakresem elektrycznego i średniego zużycia 2,1 l / 100 km, równowartość do 49 g / km. Chociaż wierni 6-cylindrowy, nie będzie jednak radykalna zmiana w ich silników. Najbardziej wydajne zakres napędowy będzie e 350 d z 258 KM; 5,8 sekund 0-100 km / godz i 5,1 L / 100 km średnie zużycie tylko niektóre z jego podstawowych płyt. Ze swej strony, E 400 6 jest silnik benzynowy mocniejszy z zakresu liczenia otrzymując 333 KM. Ta wersja będzie sprzedawana tylko z napędem na wszystkie koła 4MATIC. Niosą automatycznego przełączania serii 9G-Tronic. Plub powyżej, wersje AMG V8 biturbo również poprawie, a odpowiednie „leczenie” marka dotyczące podwozia i rekwizytów.

Jeszcze więcej lat niż jego rywale za nim, pożegnanie klasy E jest najbardziej komfortowy sedan w swoim segmencie, ale pokolenie przychodzące chce dodatkowo podnieść poziom komfortu i wyrafinowania i ewentualnie zapewnić lepszą wersję Strumień powietrza zawiesin Body Control, Tym razem z poduszką powietrzną podwójna komora oś przednia i tylna potrójne i amortiguares elektronicznego sterowania i płynną regulację. Selektor prowadzenia profili dynamiczny Wybierz, można wybierać tryby Komfort, Eco, Sport, Sport +, oraz dostosowanie indywidualny. Oni także regulację tłumienia, prawa wpływać na zmiany, adres lub silnika.

Ze swojej strony, klasa E oferuje również różne możliwości tłumienia metalowej sprężyny: Standardowy, inny 15 niższy dla wersji Avantragrade ale wygodne dopasowanie i sportu ustawienie z adaptacyjnymi amortyzatorami z zaworem mechanicznym, co odpowiada obecnym zawieszenia sportowe mm. Komfort towarowym. pieczęć jakości Mercedes. I bezpieczeństwa 5 gwiazdek. Widzimy te punkty.

Nowy Mercedes E-Klasa: od wewnątrz

Inspirowany przez Mercedes klasy C i S, ale właściwości i materiałów, które znajdują się bliżej głównych elementów domu, klasa E spowoduje spektakularny oprzyrządowanie zatem wielkość steru ekranów jako możliwych konfiguracji oferowany. W związku z tym, zgodnie z doniesieniami, klasa E dostępny dwa pomiarowo inny, jeden jednocząc Dwa sąsiadujące ze sobą ekranów 7 i 8,4 cali Powiedzmy, że dla wersji "prosty"I inna konfiguracja przez dwa imponujące ekrany o wysokiej rozdzielczości 12,3 cali każdy, w obu przypadkach, stopionego szkła, który łączy. Kierowca może wybrać jeden z trzech różnych stylów wyświetlania: klasyczny, sportowy i Pregressive. Siedzenia są nowej generacji i po raz pierwszy nie będzie pakiet z podgrzewaną podłokietniku cieplnej zarówno w drzwiach i schowku znajduje się między siedzeniami. naturalne materiały i tkanin technicznych wypełnić kabiny klasy E, w której tylko oświetlenie z diodami LED może generować do 64 środowiskach kolorów.

Jest oczywiste, że "tabletki" Oni zalewają kokpity, ale także, jak współdziałać z pojazdu, gdzie znajdziemy więcej innowacji, takich jak touchpad z konsoli środkowej, która obecnie rozciąga się różni Sterowanie w kierownicy z których funkcji i systemów zarządzania, wśród których podkreślono liczne nowe aktywne środki bezpieczeństwa. Tutaj Mercedes również chce zrewolucjonizować segment.

Mercedes E-Klasa: bezpieczeństwo

Nowy system z rozpoznawania pieszych autonomicznego hamowania, ulepszony Aktywny tempomat z autonomicznej interwencji i hamulce do 200 km / h przepustnicy. i znowu Aktywny Lane Change Assist, jeden z tych etapów wstępnych dla "autopilot", Jest autonomiczną asystent zmiany pasa ruchu działa między 80 do 180 km / h na podstawie kamer, czujników i siłowników do kierownicy, pedał gazu lub hamulca. tutaj Masz wszystkie szczegóły jej funkcjonowania.

Możesz być także zainteresowany

Więcej szczegółów wewnątrz Mercedes klasy E

Mercedes F015, Mercedes jazdy sam

Mercedes, wszystkie nasze treści